Футболният требъл – теория и история

Капитанът на “Барселона” Карлес Пуйол триумфира с трите най-важни трофея в рамките само на две седмици - Кралската купа, трофея за първо място в Примера дивисион и купата за победа в Шампионската лига. СНИМКИ: БТА И РОЙТЕРС

След футбола британците вероятно най-много обичат статистиката му. Именно затова точно оттам тръгват и много термини, свързани с футболните подвизи и рекорди.

Един от тях е требъл - спечелване на трите най-важни турнира от един и същи отбор в рамките на един сезон. Класическият требъл, наречен още континентален, включва спечелване на първенството на страната, купата и Шампионската лига, която преди 1992 г. се казваше Купа на европейските шампиони.

Малко преди полунощ на 27 май тази година във футболните енциклопедии беше вписан петият носител на европейски требъл. 2 седмици след победата във финала на Кралската купа на Испания и 11 дни след коронясването си в Примера дивисион "Барселона” победи 2:0 “Манчестър Юнайтед” и стана за трети път европейски шампион. Така каталунците се присъединиха към предишните носители на почетната титла - шотландския “Селтик”, холандските “Аякс” и “Айндховен”, както и съперника им от римския финал “Манчестър Юнайтед”.

Първият от тях - “Селтик”, все още е ненадминат, защото в негова чест е измислен още един термин. Католическият отбор на Глазгоу печели през 1967 г. куадръпъл, защото към требъла от титлата в тогавашната първа лига, купа на Шотландия и купа на европейските шампиони прибавя и купата на шотландската лига.

През тази година “Манчестър Юнайтед” с Димитър Бербатов в състава си опита да разшири терминологичното гнездо, пробвайки да спечели пет различни турнира и да реализира куинтипъл.

За съжаление “червените дяволи” победиха само в три от турнирите - английската Висша лига, купата на лигата и световното клубно първенство. Във финала на Шампионската лига те загубиха от “Барселона”, а в турнира за купата на Англия бяха спрени от “Евертън” в полуфинала.

Все пак десет години по-рано “Манчестър Юнайтед” реализира паметен требъл в най-класическия му вид. Любопитното тогава беше, че на “Ноу Камп” в Барселона във финала на Шампионската лига срещу англичаните се изправи “Байерн”, който също при победа щеше да реализира победи в трите най-важни турнира. Баварците вече бяха станали първи в Бундеслигата и спечелили купата на Германия.

За требъла не им стигна около минута - до 89-ата те водеха 1:0 срещу “Юнайтед”, който измъкна победата с късни голове на Теди Шерингам и Оле-Гунар Солскяер.

През тази година капитанът на българския национален отбор Митко Бербатов за втори път пропусна да спечели требъл. През 2002 г. той играеше в “Байер” (Леверкузен), който стана втори във всички турнири. Финалът в Шампионската лига тогава бе загубен 1:2 срещу “Реал” (Мадрид). По-нещастен от българина вероятно е бил само Михаел Балак. Германският полузащитник записа месец и половина загуба в още един финал - на световното първенство с 0:2 от Бразилия.

Освен класическия, или континентален требъл, футболните статистици различават още няколко. Българските грандове “Левски” и ЦСКА са записали вътрешен требъл. “Сините” през 1984 г., а “червените” - през 1989 г., печелят в рамките на един сезон първенството, купата на България и купата на Съветската армия.