"Златните момичета" с два медала от европейското в Русия

Снимка: Архив

Българският ансамбъл по художествена гимнастика спечели сребърни медали във финала на два обръча и три ленти на европейското първенство по художествена гимнастика в руския град Нижни Новгород.

Възпитаничките на Илиана Раева Ренета Камберова, Михаела Маевска, Цветелина Найденова, Елена Тодорова, Християна Тодорова и Катрин Велкова останаха втори с 27.500 точки след гимнастичките от Беларус, които взеха 28.000 точки. След нашите момичета се нареди Италия с 27.200 точки.

Това е втори европейски медал за България в първенството. След съчетанието си с пет топки българките спечелиха и бронзови медали.

Българският ансамбъл спечели бронзов медал във финала на пет топки с 28.000 точки. Титлата спечелиха домакините от Русия с 28.800 точки, а сребърно отличие взе Беларус с 28.050 точки.

Българката Радина Филипова се класира четвърта във финала на бухалки при девойките на европейското първенство. Тя получи оценка от 26.025 точки. Победителка на бухалки е рускинята Юлия Синицина с 27.450 точки.

На обръч българката Женина Трашлиева раздели петото място с Елеонора Романова (Украйна), след като две получиха еднакви оценки от по 25.950 точки. На топка Трашлиева е шеста с оценка 26.100 точки. Рускинята Диана Борисова стана първа на обръч с 27.450 точки, а на топка златното отличие завоюва Яна Кудрявцева (Русия) с 27.800 точки.

На лента българката Симона Иванова е пета с 25.900 точки. Европейска шампионка стана Александра Солдатова (Русия) с 27.500 точки.

Силвия Митева остана на пето място в многобоя. Българката събра 12.250 точки, като допусна грешка само на обръч. Титлата в Русия очаквано взе трикратната световна и олимпийска шампионка Евгения Канаева, която зарадва сънародниците си по трибуните.

Втора остана друга гимнастичка от Русия - Александра Меркулова, а трета е Аля Гараева (Азер). Другата звезда на домакините - Дария Кондакова, не игра заради контузия.

Жените нямат финали на отделните уреди, а днес на европейското ще се проведат финалите при девойките, както и при ансамблите при жените, където българките са сред фаворитите за медали.