
Планът за възстановяване никога не е бил връщан, ЕК продължава анализа
Не трябва да се харчат пари на калпак, а да се таргетират, каза в студиото на БНТ бившият вицепремиер в служебните правителства Атанас Пеканов. Той коментира внесеният вече в парламента проектобюджет за 2022 г. Макрорамката е приемлива, смята икономистът, както и дефицитът.
Пеканов предложи да има мерки, които отиват към домакинствата, които страдат най-много и към бизнесите, които са заплашени от фалит.
Намираме се в уникална ситуацията, посочи той.
"България има нужда да инвестира повече в човешкия си потенциал, ако растежът, който е заложен, не се постигне, ако стигнем 6 - 7 процента дефицит, това е притеснително", обясни Атанас Пеканов.
Той прогнозира, че има опасност изпълнението на Плана за възстановяване да се забави. Това може да е проблем от гледна точка на изпълнението.
Важното е да имаме оптимизиран и ефективен план, проектите се бавят и това ще постави под риск изпълнението на плана, изтъкна той.
Внесеният план в Брюксел е изготвеният от служебното правителство, припомни Атанас Пеканов.
Трябва във възможно най-кратък срок да бъде приет изпълнението на плана и да започнат да се изпълняват проектите, каза още той. Ние получихме бележки от Брюксел и това било очакването на служебното правителство. Планът никога не е бил връщан, а продължават с оценката и анализа на плана.
Атанас Пеканов заяви, че все още четири страни не са с одобрени планове.
"Няма нов план. Имаше критики защо не е приет веднага, но ако беше приет веднага трябваше да се съгласим да затворим ТЕЦ Марица-изток 2 и да се предложат конституционни промени", коментира Атанас Пеканов.
Планът, който ние сме изпратили на 15 октомври е минал необходимите стъпки. Заложените решения са добри за страната ни и управляващите сега залагат друга визия. Има различни експерт и различни експерти могат да има различни позиции по плана, добави бившият служебен министър по европейските фондове.
Атанас Пеканов се надява на икономическо възстановяване през 2022 г. и дефицитите да започнат да намаляват. Коалицията няма време да изговори приоритетите и имат нужда от време да заложат приоритетите пред страната.
Банковият сектор спаси голяма част от настоящите сектори чрез кредитиране, подчерта Пеканов.
Относно това дали временно ще остане встрани от политиката той коментира така: "В момента съм се съсредоточил върху парична и фискална политика, преподавам в университета, ще видим бъдещето какво ще покаже. Аз не се занимавам с партийно строителство, винаги съм готов да помагам на България по теми, по които съм добре подготвен. За модерните икономисти идеологията остава малко на заден план, търсят се правилните решения, по някои теми може да сме леви, по други десни. Продължавам в моята си сфера".