
Продажбата на професионална компания ви гарантира чиста и прозрачна сделка
Апетитът за сделки в областта на недвимижите имоти през последните години все по-често поставя въпроса пред купувачите – откъде да взема пари, за да си позволя ново жилище. Най-често хората се обръщат към банките. Там обаче изниква друг въпрос – повечето изискват минимална сума като самовложение, за да отпуснат заем.
Всъщност има един неизползван резерв, за който повечето хора рядко се замислят. Това са дядовите ниви или наследствената земеделска земя, каквато притежава почти всеки в страната.
По неофициални данни в България земеделието е изключително раздробено между малки собственици. Въпреки засиленото уедряване през последните години все още близо 20 млн. парцела са собственост на над 3 млн. души.
Ръстът на цените на земеделската земя през последните години обаче накара все повече българи да погледнат към дядовите ниви като източник на сигурно финансиране. По данни на НСИ земеделската земя е поскъпнала с над 55 % за последните 7 години. През 2014 г. средната цена на декар ниви е била 708 лв., а за миналата година е 1252 лв. за декар.
Сметката сочи, че ако човек продаде наследствените си земи, може да получи достатъчна сума, за
да финансира частично
закупуването на имот
Парите могат да се използват и за довършителния ремонт на съществуващо жилище и обзавеждане.
В случая с така модните къщи на село, понякога сумата е достатчна за закупуване на малък ваканционен или жилищен имот.
Това е и един от основните мотиви за продажба на земя, сочат маркетинговите проучвания. Голяма част от продавачите на терени твърдят, че с парите от наследствените ниви финансират закупуването на нов имот и ремонт на настоящо жилище.
Ако замисляте такава сделка, сега е добър момент да потърсите клиент.
Основният довод в полза на бърза и изгодна сделка е, че въпреки коронавируса, цената на земеделските терени сега е в пика си. Това обаче може да се промени и тя да рухне, при неблагоприятно развитие на епидемията и навлизането на нови щамове, опасяват се специалистите.
На кого да я продам?
Интернет е пълен с обяви за хора, които купуват земеделска земя. Това обаче крие своите рискове. Ако искате пари назаем, не търсите лихвари, а банка. По същата логика, ако искате да продадете земя, трябва да намерите професионална компания, която да ви даде реална цена за терените.
Професионалните компании познават най-добре отделните землища. Те ще оценят безплатно вашата земя и ще ви дадат безплатна професионална юридическа помощ в заплетените казуси, каквито обикновено съществуват около земеделските земи.
Такава компания, например, е „Агрион“. „Агрион“ е най-разпознаваемият за частните собственици бранд, занимаващ се с управление на земеделски земи. За близо 75 на сто от собствениците на земи и над половината от арендаторите в страната дружеството е предпочитаният партньор за сключване на сделка за земеделска земя.
Компанията предлага
възможност да
изкупи земята ви
дори ако не сте единствен собственик. Достатъчно е да притежавате поне 25 на сто от нея. Юристите на „Агрион“ пък са изключително опитни в имотните казуси, които понякога включват и над 10 наследници. Техните услуги са абсолютно безплатни за клиентите на „Агрион“
Тези, които искат да разберат колко струва земята им, могат да го направят безплатно на сайта на лидера в сделките със земеделски земи „Агрион“ www.agrion.bg/request/sell, както и на безплатния национален телефон на компанията 0800 111 66.
Особено важно е
сделките със земеделска земя да се случват почти изцяло онлайн, подобно на недвижимите имоти. Причината е, че за повечето собственици на земеделска земя, които живеят в чужбина, това е най-лесният начин да сключат сделка. Затова „Агрион“ създаде своеобразен „магазин“ за земя, чрез своя сайт www.agrion.bg
В заключение земята трябва да се обработва, тъй като това е начинът да сложим храна на трапезата си. За да може да се развива земеделието обаче, земята трябва да се комасира (уедрява). По данни на НСИ в България има над 1 млн. земеделски парцела, с отделни собственици, което затруднява ефективното земеделие. Част от работата на професионалните компании за управление на земя е да уедряват собствеността, за да може после парцелите да бъдат отдавани под наем на фермери.
Колко пари губим от наследствените ниви?
Много хора не знаят, че ако не използват земята си по предназначение, то тя се разпределя служебно между арендаторите Съгласно чл. 37 в от ЗСПЗЗ, всеки земеделски стопанин, на когото са му предоставени „бели петна“, е длъжен да заплати за тях рента, като сумата се внася в специална банкова сметка за чужди средства, управлявана от съответната областна дирекция „Земеделие“. Дължимата от арендатора сума обаче е в размер на средното рентно плащане за декар за съответното землище. Анализи на земеделското министерство показват, че в масовия случай рентата е под 50 на сто под пазарните нива.
Не е рядкост и някой да ви отнеме земята– чрез измама. Само през миналата година Министерството на земеделието предаде 79 случая на измами със земи в цялата страна, свързани основно с бели петна.
На места има и други измами. За да извадят определени парцели от статута им на „бели петна“, някои арендатори изготвят фалшиви договори за наем и ги регистрират в общинските служби „Земеделие“.
Към днешна дата, по неофициални данни, се счита че между 10 и 15 млн. декара българска земеделска земя се обработват по силата на фалшиви договори за наем или аренда.
Всичко това води към един извод, ако не обработвате земята, е по-добре да я продадете и да използвате средствата за закупуване на друг недвижим имот.