
Само след 15 минути разговори синдикатите напуснаха срещата при премиера Бойко Борисов. Те обявиха, че не искат появата им да бъде погрешно интерпретирана като връщане в Националния тристранен съвет, което да развърже ръцете на управляващите да вкарат чрез депутат текст в бюджата, с който се вдига пенсионната възраст от догодина.
"Заявихме на премиера, че сме готови да обсъждаме бъдещето на социалния диалог, а не конкретни елементи от него, тъй като социалната система е достатъчно сложна и отговорна и не може на парче днес да приемаме неща и после да ги променяме", заяви Евгени Душков от "Подкрепа".Теодор Дечев от Съюза за стопанска инициатива взривил форума с изявлението си, че срещата не е свикана по редовния ред от легитимния председател Симеон Дянков, който е в САЩ, и затова всяко решение щяло да се атакува в съда.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров изрази съжаление, че заради Дечев и провала на срещата не е успял да изкопчи от премиера обещание, че правителството няма да внесе законовата промяна за вдигане на пенсионната възраст чрез депутат зад гърба на социалните партньори. При тази ситуация протестът, планиран от двата синдиката за 30 ноември, оставал. Същевременно синдикатите щели да се явят на заседание на тристранния съвет, ако бъде ръководено от Бойко Борисов.
"Няма как това да стане принцип, тъй като легитимен председател на тристранката е вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков, който днес се връща от САЩ", обясни след срещата председателят на КРИБ Огнян Донев.
По думите му обаче премиерът проявявал загриженост по горещите социални теми и винаги бил готов да жертва от времето си, за да уважи желанието на профсъюзите лично да участва в разговорите. Теоретично имало възможност депутат да внесе предложението за вдигане на възрастта между първо и второ четене, но това противоречало на правилата и той не вярвал да се стигне дотам. Работодателите отдавна настоявали за вдигане на възрастта, нямало как това да се отложи чак за 2021 г.
По-късно социалният министър Тотю Младенов пусна покана до синдикатите и бизнеса за експертна среща днес, на която да се подготви заседанието на Националния тристранен съвет на 2 декември. Темата ще е усъвършенстване на пенсионната реформа в дългосрочен план. На нея ще се обсъдят вариантите на правителството и на социалните партньори.
ЛИЛЯНА ФИЛИПОВА
По-ситното сито за работодатели одобрено от НС
Парламентът одобри на първо четене по-строгите критерии за национално представителство на работодателските и синдикалните организации. За първите вече ще се искат 100 000 наети на трудов договор, а за вторите - 75 000.
В кодекса се записва текст, който изключва в тристранката да участват организации, които изпълняват държавни функции, възложени със закон. Червени депутати коментираха, че това е удар срещу БТПП, но вносителите защитиха тезата, че не може членска маса да се прави насила заради услуги, които само организацията предлага по закон. Проблемът е, че АТА карнетите, както и някои сертификати се издават само от БТПП, като за това тя е оторизирана от държавата. Така фирмите стават нейни членове, за да ползват тези услуги, което е изтъкнато и от Еврокомисията като дефект на социалния ни диалог.
За първи път всяка фирма при преброяването ще трябва да посочи само една работодателска организация, която да я представлява. Това бе идея на КРИБ, като целта е да се избегне двойното членство по комерсиални причини и на масата социалните преговори да останат само истински работодатели.
С поправките в Кодекса на труда се дава и старт на агенциите за временна работа, които ще могат да предлагат на фирми персонал под наем. Специална евродиректива ни задължи да ги въведем, като срокът за това изтича на 5 декември.
"Те ще дадат повече възможности за гъвкавост и ще намалят безработицата", изтъква по време на дебата социалният министър Тотю Младенов.
Агенциите за временна работа обаче ще могат да предоставят персонал само за определена работа или за определено време, за да не се стига до верижни временни договори и загуба на социални права.
Занапред шефът няма да има право да уволнява работници, навършили пенсионна възраст. Изключение ще се прави само за държавните служители в администрацията, които ще бъдат автоматично освобождавани, както и досега.
Дебат в залата предизвика и глобата за работника, който приеме да работи на черно. В крайна сметка обаче бе одобрен като дисциплинираща мярка.
ЛИЛИ БОГДАНОВА