
Обмислят помощ и за бита - евтина тарифа за електричество, която да покрива потреблението, но без това за отопление
Правителството засега успя да укроти бизнеса и той май няма да излезе на национален протест на 18 май.
В понеделник премиерът Кирил Петков, вицепремиерът Асен Василев и енергийният министър Александър Николов се срещнаха с работодателите и им обещаха компенсациите за ток и газ да продължат и през май и юни. А от бизнеса заявиха, че няма да има протест, засега. Остават обаче в готовност, докато обещанията на управляващите не се изпълнят.
Правителството увери, че през май и юни
държавата ще поеме 80% от повишението на цената на тока над 200 лв.
за мегаватчас. Таван няма да има. За газа приетото увеличение от 14% за май също се поема от държавата, така за бизнеса и битовите потребители цената остава без промяна. За следващите месеци пък се очаква поевтиняване на газа. Ако цената обаче се окаже отново по-висока, пак ще има компенсации.
Първоначалното предложение на управляващите за помощта за тока е било подът да е 225 лв. и да поемат 85%, но работодателите били категорични, че този вариант е неприемлив. За електроинтензивната индустрия пък трябва да има механизъм за сключване на дългосрочни договори на достъпни цени.
На срещата са били обсъдени и законодателни предложения, с които да се уточни дългосрочен механизъм за компенсация на цените. Това беше и едно от основните искания на работодателите, които негодуваха, че всеки месец трябва да водят преговори с правителството.
Ще има поправки в Закона за енергетиката, които позволяват да се изземат свръхпечалбите на дружествата в енергетиката и парите да отиват във фонд “Сигурност на електроенергийната система”. След това от него ще се плащат компенсации за бизнеса и за запазване на цената на битовите потребители. Промените трябва да влязат в парламента през следващите седмици, уточни Кирил Петков.
Ще се предложат и мерки в помощ на битовите потребители.
Обмисля се тарифа с евтин ток,
който да покрие потреблението на домакинствата без отоплението с електроенергия. Средномесечното потребление на домакинство е към 350 квтч.
Подобна схема се обмисля и за водата
Идеята е да се заложат две цени, т.е. праг на база потребление, а при превишаването цената да бъде като на свободния пазар. Тук обаче била важна ролята на синдикатите за контрол за определяне на този праг.
Работодателите заявиха, че ще бъдат бдителни заради личните интереси на част от депутатите в сферата на енергетиката, за
да не се окаже, че ще се субсидират и богатите
По време на срещата в Министерския съвет са били обсъдени и доставките на втечнен газ от САЩ. Премиерът уверил, че азерският газ ще потече в пълни количества от първи юли, независимо кога ще бъде завършена газовата връзка с Гърция.
Това беше огромен успех и доказа, че реално отказът на България от тези количества е бил заради липса на желание за преговори или нещо друго, но не е било заради това, че е нямало капацитет този газ да бъде вкаран у нас, допълни Петков.
От бизнеса определят срещата с правителството като “ползотворен диалог”. А с предложените мерки за май и юни можело да бъдат успокоени предприемачите и всички работещи в България.
Работодателите и синдикатите обаче остават в готовност за протест. “Въпреки днешните разбирателства и предложените механизми
ако всички тези мерки не се отразят в цените на стоките и услугите за българските граждани", заяви Тодор Капитанов от КНСБ. Според него инфлацията е изяла повишенията на минималната заплата, така че синдикатът ще иска тя да бъде вдигната допълнително. И уточни, че във вторник организацията ще произнесе финалната си дума дали ще има протест.
Всъщност решаваща ще е срещата във вторник на правителството с транспортния бранш,
на която ще присъстват и работодателите.
От правителството дали информация на работодателите, че са извършени част от плащанията по стари договори на строителните компании.
Работело се и по законодателни промени, които да позволят да се индексират вече сключени договори за строителство чрез обществени поръчки. От изготвената методика се предвижда цената на вече сключен договор да може да се вдигне с до 15%. От строителния бранш обаче твърдят, че това е твърде малко, защото почти всички материали са поскъпнали с 40% за една година.
Кирил Домусчиев, председател на КРИБ:
Имаме тръпчиво усещане, че нещата няма да се случат
КРИБ ще остане в протестна готовност. Искам да видя дали това, което бе обещано на срещата с правителството, ще се случи. Преди няколко месеца пак имахме обещания, включително за разписване на двустранни договори, но това не се случи. Аз и колегите имаме едно тръпчиво усещане, че нещата няма да се случат.
Докато не видим, че има разбирателство и компромиси в исканията на нашите колеги от строителната камара, транспортните браншови организации, включително и Минно-геоложката камара, оставаме в стачна готовност.
По наши изчисления, ако протестът на 18 май се състои, ще има над 30 000 души - има организация, шият знамена и печатат лозунги. Протестна готовност означава, че може да сменим датата. При всички положения ще изчакаме срещата с транспорта и техните браншови организации. Относно цената на електроенергията - компенсациите идват от свръхпечалбите, а не от парите за пенсионерите.
Добри Митрев, председател на БСК:
Няма политика в нашите искания, говорим за икономика
Искаме диалог с правителството, трайно и устойчиво решение за успокояване на цените на електрическата енергия и природния газ.
Никой предприемач не желае помощи, а иска да работи и сам да формира разходи и приходи, но при справедлива цена на тока. В момента 80% от енергията се търгуват на пазара “Ден напред”, който е спекулативен. Затова се надяваме да не продължи дълго. Нашият плюс е, че имаме собствени енергийни източници и те задоволяват нуждите на вътрешния пазар и затова трябва да намерим този баланс.
Ние представляваме 3/4 от българските предприятия. В тях има привърженици на всички политически партии, никой от нас не търси политически елемент, говорим за икономика. Всички искаме сигурност, предвидимост, достойни доходи, справедливи цени.
Васил Велев, председател на АИКБ:
Не приемаме всяка критика към кабинета да се обяснява с Кремъл
Към момента исканията на работодателите относно цената на тока и газа за май и юни, както и в средносрочен план и цената на природния газ ги смятаме за изпълнени. Затова един мащабен протест за цената на тока и природния газ не би бил основателен.
Много е важно диалогът между синдикати, работодатели и правителство да се води с национално представителните организации на бизнеса и работниците. Няма да приемем всяка критика към кабинета да се обяснява с Кремъл.
Константин Стаменов, председател на БФИЕК:
Компенсациите няма да оставят енергетиката без печалба
Дори след договорените компенсации 20% от цената остават в енергетиката. Ако примерно цената на тока е 420 лв. за мегаватчас, вадим 200 лв. и остават 220 лева. От тях компенсацията е 80%, така че остатъкът от 20% пак ще е достатъчен за печалби в енергетиката. Отделно приходите от износ остават в енергийните дружества, така че те не са ощетени. Колкото до енергията от ВЕИ с преференциални цени, ни казаха, че те не би трябвало да получават повече от цената им по договор. И премиерът, и вицепремиерът казаха, че последните 10 г. субсидиите са 2 млрд. лв., от които 750 млн. лв. са за веита.
Димитър Манолов, президент на КТ “Подкрепа”:
Мисля, че ще има протест на превозвачите
Поставих въпроса за подпомагането на предприятията в системата на градския транспорт в цяла България. Не получихме никакви обнадеждаващи отговори с изключение на това, че правителството има възможност за заплащане на част от превозните документи на определени хора – ученици, пенсионери и т.н.
Моята прогноза е, че ще има протест на превозвачите. Напоследък по разни управленски столове насядаха хора, които до вчера обясняваха как няма нищо по-яко от протести до дупка. Днес, когато насядаха по тези столове, обясняват колко гадно, вредно е протестирането. Забавлява ме малко този двоен аршин.