
“М+С ХИДРАВЛИК” АД заема 35% пазарен дял от производството на хидравлични изделия в Европа
Инж. Владимир Спасов работи на различни позиции в „М+С Хидравлик“ АД от 2000 г. като от 2013г., е прокурист на компанията. Възпитаник е на Природо-математическата гимназия „Никола Обрешков“ - Казанлък и Висшето военно-морско училище „Никола Вапцаров“ Варна. В началото на трудовата си кариера работи в „Параходство БМФ“, като Трети помощник-капитан и в „Капрони“ АД като Контрольор качество и Организатор пазари. Има магистърска степен от Стопанска академия „Димитър Ценов“ – град Свищов, по специалност „Мениджмънт на търговската дейност“. Владее отлично английски и руски език, говори също френски и италиански език. Номиниран е за „Мениджър на годината“ през 2016, 2017, 2018, 2019 година, а през 2020 г. е сред 10-те финалисти на конкурса.
- Г-н Спасов, малко са заводите в България, създадени през 60-те години на миналия век, които днес са увеличили работните места и имат успех на световно ниво. Как постигате това?
- „М+С Хидравлик“АД е едно от явленията в българската икономика. Компанията е създадена през 1963 г. в Казанлък и е специализирана в хидравликата от 1972 г. След приватизацията през 1997 г. „М+С Хидравлик“ АД се развива успешно като един от световните лидери на хидравлични изделия. Това се дължи преди всичко на последователна инвестиционна политика – за оборудване, за създаване на нови продукти, за развитие на човешките ресурси.
- Как успявате да запазите този голям пазарен дял 35% в Европа и 8% в световен мащаб?
- С постоянство във всичко, с което се захванем. „М+С Хидравлик“ АД расте с всяка година, надгражда и действително днес е един от лидерите в световното производство на хидравлични изделия. От 2000 г. до днес ръстът в продажбите е повече от 10 пъти. Такава позиция е и голяма отговорност – към клиенти, доставчици, работници, акционери, към местната общност.
- Нужна ли е подкрепа от държавата за развитието на предприятия и производства като вашето?
- „М+С Хидравлик“ АД е голямо предприятие, а някак акцентите за подкрепа в последните години са към малките и средните предприятия. Такава е политиката донякъде на Европейския съюз и фондовете за развитие. Добре би било да се ревизира този подход, тъй като в много от случаите реално остават неоползотворени средства.
Нужна е и чуваемост от страна на държавата към нуждите на целия бизнес. Държавата се „храни“ от бизнеса, а някак проблемите, с които се сблъскваме и още повече – за които предлагаме решения, не се вземат под внимание. Или по-скоро – не с нужното внимание. Трусовете в сектора на енергийните доставки, липсата на устойчива икономическа среда вътре в страната, липсата на последователни политики по отношение на създаването на кадри са все проблеми, по които трябва да се работи незабавно.
- Компанията е един от големите работодатели в региона, какви трудности срещате? Планирате ли разширяване на производство и увеличаване на заетите?
- Преди година открихме нов производствен корпус с 8000 кв. м площ и нов комплекс с лаборатории. Получихме награда за „Инвеститор на годината“ през миналата година в категория „Инвестиция в разширяване на бизнеса“. През тази година купихме парцел от 34 000 кв. м, на който възнамеряваме да изградим допълнителни производствени мощности в рамките на следващите 2-3 години. Днес при нас работят вече повече от 1300 човека.
Трудностите са основно за намирането на квалифициран персонал. Работим много активно в тази посока, но някак винаги не ни достигат „готови можещи хора“.
- Подготвяте ли програми за обучения и създаване на кадри съвместно с техническите училища в региона?
- „М+С Хидравлик“ АД е един от пионерите на дуалното обучение в България. Стартирахме тази дейност по швейцарския проект „Домино“, продължаваме и до ден днешен изключително доброто си сътрудничество в Професионалната гимназия „Иван Хаджиенов“ в Казанлък. Имаме обучени наставници и приемаме за практическо обучение деца вече осма година. И не просто на практическо обучение, а дори плащаме положения от тях труд в предприятието. Това го правим, без да получаваме никакви облекчения от държавата, а подобна помощ изглежда логична.
Сътрудничим си и с техническите университети в София и Габрово по много проекти. Съвместно с община Казанлък и колегите от други предприятия в региона направихме възможно откриването на Технически колеж в града – клон на Техническия университет в София. Осигуряваме служебен отпуск и заплащане на семестриалните такси на работниците ни, които се обучават в него.
Активната ни позиция е инвестиция в създаването на кадри полезни както за нас, така и за региона като цяло.
- Драстичната промяна в цените на суровините влияе ли на производството и на плановете ви?
- Това е един от най-големите проблеми, с които се сблъскваме в последните месеци. Ненормалната и неясна среда, в която се налага да работим, е ежедневно предизвикателство и риск за бизнеса. И някак вместо да се подобрява, средата става все по-несигурна поради липсата на последователни решения от страна на държавата. Проблемите се решават „на парче“, от днес за утре, без да има мисъл за следващия ден, месец, година. Справяме се засега въпреки трудностите, но имаме нужда от последователна политика и действия на институциите.
- Извършвате ли развойна дейност? Бихте ли подкрепили български изобретения и оптимизации във вашата област?
- Компанията ни има последователна политика за създаване на нови продукти, за някои от тях работим в сътрудничество с университетите. За съжаление инженерите, които се създават в страната, не са много и това страда цялата индустрия.
Бихме подкрепили дейности в посока на изобретения и оптимизации по всякакъв начин. Надграждането на производствената гама е фактор, който ни прави още по-конкурентни на пазара на хидравлични изделия.
- Как виждате фирмата след 10 години?
- Моите лични амбиции са „М+С Хидравлик“ да стане комплексен доставчик в следващите години. Тези цели са заложени в изготвената в края на 2021 г. стратегия за развитие на компанията.
Да си пожелаем да сме здрави и да заживеем в един по-добър свят. Останалото – ще го постигнем!