
"Към момента управляващите не обмислят мораториум върху цените на парното и топлата вода. За мен мораториум не е вариант, трябва да си влезем в пазарния механизъм", каза пред БНТ депутатът от "Продължаваме промяната" и председател на парламентарната комисия по енергетика Радослав Рибарски. Той съобщи също така, че заявките за над 300% увеличение звучат стряскащо.
Топлофикациите подават своите заявления. Основна функция на КЕВР е да провери всички заявени цени и да се пристъпи към общественото обсъждане на цените, които предстои да бъдат обявени за следващия регулаторен период. Така Радослав Рибарски, председател на Комисията по енергетика, от "Продължаваме промяната", коментира поисканото от топлофикациите поскъпване на парното и топлата вода с до 330%.
По думите му ситуацията с цените и доставките на природен газ видимо е доста динамична. Подадените заявления отчитат един период, в който имахме високи цени на природен газ, на електрическа енергия. Това ще мине проверката на КЕВР, за да бъдат отчетени компенсациите, които бяха раздадени и как това би се отразило на следващия регулаторен период.
Цената на електроенергията ще стане ясна, когато КЕВР се произнесе, каза той. Парламентът не може да влияе на решенията на КЕВР.
Рибарски се съгласи, че и предложеното от предишния състав на КЕВР увеличение с 30% на топлинната енергия е било обществено неприемливо.
"Минахме през един мораториум, който даде време да се реагира. Именно тази реакция трябва да бъде отчетена в следващите цени. Компенсира се от доста време вече както електрическата енергия за небитови потребители, така и природният газ за битови потребители."
Топлинната енергия последно е увеличавана преди почти година. Заради мораториума цените не скочиха през зимния период. За година и половина обаче цените на природния газ поскъпнаха между 4 и 5 пъти.
"Трябва да влезем в пазарния механизъм, който регулира тези цени", отбеляза Рибарски.
На въпрос на каква цена ще получим втечнения газ от САЩ той посочи, че това са търговски преговори, които не позволяват конкретика.
"Всичко е базирано на търговска тайна".
Допълни, че такива винаги са били търговските отношения.
"Крайният потребител ще разбере цените, когато КЕВР излезе с окончателно решение за следващия регулаторен период."
Изказа предположение, че КЕВР няма да разкрие цената на втечнения газ.
Относно питането на българското правителство към ЕК за възможността руският газ да бъде плащан в рубли Рибарски поясни, че основната цел на България е да спазва задължението си за плащане.
"Ние в момента считаме, че България също изпълнява договора си. Едностранната промяна на начина на плащане също не е приета от българската страна, така че това едностранно волеизявление не води до договореност между две страни", каза той и допълни, че остава конфиденциална информацията за начина, по който Германия и Гърция са платили на Русия.
Позицията на България е ясна - не подкрепяме скоропостижимо ембарго на петрола и считаме, че България е в сходна ситуация като Словакия, Унгария и Чехия, каза в заключение той.