
Наблюдавал съм децата на сестра ми, те бяха много проблематични и още са. Говорил съм с психолози, с педагози, стигам до извода, че децата трябва да бъдат ръководени от родителите си и от семейната среда. Ако там нещата куцат, се намесват психолози. Телевизията трябва да излъчва такива предавания, които хем да са интересни, хем и образователни. Има начини и методи това да се направи. Не съм режисьор, но знам, че може да се направи такова предаване, което хем да го гледат, хем да взимат участие. Това каза Кубрат Пулев на дискусия на тема „Отражението върху децата на достъпните за тях риалити формати“, организирана от СЕМ.
Пулев подари боксова ръкавица на председателя на СЕМ Соня Момчилова, като преди това я подписа с червен маркер. "Аз се радвам, ако в институциите има по един такъв стойностен човек като Соня Момчилова. Специално я подписвам с червен маркер неслучайно, за да работите силно, здраво. Червеното е символ на любовта", каза Пулев, докато подписа ръкавицата. Той подари само едната, защото другата ще бъде подписана и връчена от брат му - Тервел Пулев.
Според Кобрата трябва да има телевизионни предаванния, в които да участват деца от цялата страна. "Смятам, че е много крайно време това да се случи. Децата да се насочат в правилния път. От детството си анализирам хиляди неща, които дават отражение. Статистиките за децата у нас са трагични, пагубни за бъдещето на България. Трябва да се погрижите. Аз съм тук да подкрепя тази кауза", каза още Кубрат Пулев.
По време на дискусията се включи и представител на Националната мрежа за деца - Мария Брестничка. Тя представи като проблем участието на деца в реалити предаванията. Като пример даде форматът, който се излъчва по Би Ти Ви, „Смени жената". Според нея децата там стават свидетели на караници, обиди и родителите не са информирани достатъчно добре за рисковете. Другото желание на Националната мрежа за децата е да не се показват реклами на хазарт.
Според Кубрат Пулев не трябва новините да започват с отрицателни новини като убийства, смърт и намерени погребани тела. "Не може да се занимава обществото с тела, това да е първа новина. Всеки ден умират хора, всеки ден се погребват хора, това значи ли, че трябва да се говори за смърт постоянно? Всичко, което се дава по телевизията, човек го приема за чиста монета. Ако остане вкъщи за 10 дни и гледа само телевизия, той ще се чуди дали да си върже въжето накрая", каза разпалено Пулев.
Габриела Наплатанова, която е член на СЕМ, му опонира, като каза, че новините отразяват живота такъв, какъвто е. Според нея телевизиите не могат да скрият какво се случва и трябва да го показват. Наплатнова обаче се съгласи, че не би следвало да се показва насилие между деца по новините. Много често учениците снимат караниците помежду си в социалните мрежи, а телевизиите го излъчват.