
Германо-българската индустриално-търговска камара отчете ефектите от войната в Украйна върху икономиката и бизнеса
Трудностите зачестиха, всички бихме си пожелали малко повече спокойствие и стабилност от страна на политиката, но нещата са такива, каквито са. Ще трябва да се справим, ще видим какво ще ни донесат следващите дни и какво влияние ще има всичко това върху германо-българските отношения и върху нас. Това каза президентът на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Тим Курт в рамките на годишното Общо събрание на камарата в коментар за българската политическата ситуация. Това предаде БТА.
Курт се спря и върху ефектите от войната в Украйна върху икономиката и бизнеса.
Във видеоприветствие към участниците в Общото събрание Фолкер Трайер, ръководител на външноикономическите връзки на Асоциацията на германските индустриално-търговски камари (DIHK), отбеляза интензивните контакти на държавно равнище между двете страни през последните дни, като визира посещението на германския канцлер Олаф Шолц и срещите му с премиера Кирил Петков и с президента Румен Радев, за да обменят опит по някои належащи теми в Европа на фона на войната в Украйна, енергийната криза в Европа и евроинтеграцията на Западните Балкани, теми, които по думите му са във фокуса на вниманието на двете страни. Фолкер Трайер изтъкна и посещението в София на министъра на финансите на Германия Кристиан Линднер, както и визитата на президента Радев в средата на май в Германия.
Трайер изтъкна, че за тези, както и за безброй други срещи, Камарата в България играе ключова роля да строи мостове между икономиката и политиката, между икономиката и обществото и то в международен план. Той благодари на ръководството на Камарата за това, че допринася за това мостовете да стават все по-стабилни при положение, че на други места те биват разрушавани.
Посланикът на Германия Кристоф Айххорн образно определи тези дни на интензивни българо-германски срещи с думите, че това е немска седмица. Сред откроените от дипломата германски държавни визити в България от тези дни бе тази на федералния канцлер и обсъдените теми, свързани с войната в Украйна и необходимостта от европейска сплотеност в справянето с тази "най-голяма криза", енергийните цени и достъпът до различни видове енергийни източници, намаляването на руската зависимост, както и темата за войната и доставките за храни, чийто недостиг би засегнал например Африка със съответните миграционни последици.
Сред другите теми, откроени от дипломата в рамките на така наречената немска седмица, бе и въпросът за Западните Балкани и съседните страни на България и влизането на Северна Македония в ЕС, теми, които се засегнаха и от френското Председателството на Съвета на ЕС. Всички ние ще работим по тази тема сериозно. Прогноза не мога да направя какъв ще е резултатът от усилията, това са дипломатически въпроси, които чакат своя отговор, коментира по темата дипломатът. Той открои сред темите от интерес за Германия и това дали е имало или не контрол на "Капитан Андреево".
Дипломатът изтъкна необходимостта от търсенето на съвместни решения и добави, че е полезно политическата сфера да бъде предвидима, да има отговорни действия в контекста на предстоящите за България европрограми. Дипломатът посочи сред предизвикателства пред двете страни растящата инфлация.
Очакваше се президентът Румен Радев да отправи приветствие към Общото събрание, но поради други срещи се е наложило държавният глава да отмени участието си, бе обявено на форума.