
Вече отпуснатите 1,1 млрд. лв. били в БНБ, мислят за какво да се похарчат
Държавата се отказа от намерението си да изкупи зърно, за което бяха заделени преди месеци 1,1 млрд. лв. Въпреки опасенията на управляващите в началото на годината реколтата сега се очаква да бъде много добра, така че нямало необходимост държавата да се намесва. Това стана ясно от думите на земеделския министър Иван Иванов в неделя пред Би Ти Ви.
“През март, когато вицепремиерът Асен Василев обяви мащабна интервенция на държавата, имаше опасения за реколтата, но вече е ясно, че България ще произведе достатъчно жито”, каза агроминистърът. Той лично се убедил в Добрич, когато присъствал на откриването на жътвата.
От Добруджа Иванов заяви, че през тази година се очаква средните добиви пшеница да са близки до миналогодишните. През 2021 г. бяха прибрани над 7 млн. тона, като такова голяма количество не е имало поне от 5 години.
От тазгодишната реколта се очакват поне 6,1 млн. тона
“Осигурили сме средства за земеделците, но това е свързано неотлъчно с приемане на актуализация на бюджета. Защото в противен случай последствията ще бъдат много тежки”, предупреди министърът.
А по повод заделените от правителството 1,1 млрд. лв. Иванов обясни, че те в момента са в БНБ и предстои решение на Министерския съвет как да бъдат оползотворени.
Средствата бяха отпуснати в началото на март за изкупуване на пшеница, царевица и слънчоглед. Идеята беше
да се попълни държавният резерв, за да се подсигури достатъчно зърно
за хляб и за фураж на животните. Решението беше взето на фона на войната в Украйна, която заедно с Русия осигурява една трета от световното производство на зърно, но заради конфликта реколтата тази година намалява.
Това доведе и до ръст на цените. През миналата седмица пшеницата в САЩ се е вдигнала до 415 долара за тон, във Франция до 400 евро, в Украйна цената се повиши до 415 долара за тон, а руската поскъпна до 420 долара за тон.
На Софийската стокова борса котировките през миналата седмица останаха без особени промени - хлебна пшеница се търси в диапазона 635-690 лв., предлагането е за 720 лв.
В началото на юни имаше чувствително поевтиняване заради очакванията за скорошно разблокиране на украинските пристанища и засилване на износа. След като обаче стана ясно, че това няма да е бързо, цените остават високи, отчитат от Софийската стокова борса.
Решението държавата да изкупи зърно за 1,1 млрд. лв. доведе обаче до редица проблеми. Притеснения се породиха от факта, че закупеното зърно щеше да се остави на съхранение в складовете на търговците и частни зърнобази, а не в тези на държавния резерв. Така трудно можеше да се гарантира, че търговците няма да го продадат и да го заменят с по-нискокачествена продукция.
Проблем имаше и с фирмата, която трябваше да извърши изкупуването
на стоковата борса. За да не се налага извънредна актуализация на бюджета, решението беше покупката да се прави от “Сортови семена - Елит”, която е под шапката на Министерството на земеделието.
Изненадващо обаче фирмата отказа да изпълни решението на правителството и заяви, че няма нужния капацитет да извърши изкупуването. След това беше избрано друго дружество - “Врана”, отново с принципал земеделското министерство.