
Работодателите настояват да остане таванът от 200 лв. на мегаватчас, от който започват компенсациите
Компенсациите за скъпия ток за бизнеса да влязат в проектозакона за актуализацията на бюжета. За това настоява асоциацията на четирите бизнес организации в България. Работодателите изпратиха предложенията си до депутатите и искат среща с всяка парламентарна група. Писмото е и до премиера Кирил Петков и вицепремиера Асен Василев. Те настояват действащият в момента механизъм да остане и при актуализацията. Фонд “Сигурност на електроенергийната система” да компенсира небитовите крайни клиенти на ток до 80% от разликата между реалната средномесечна цена на борсата (сегмент “Ден напред”) и базовата цена, която е закована на 200 лв. за мегаватчас. Ето и пример - средната цена на борсата за май е 394,64 лв. за мегаватчас, ако от тях извадим 200 лв., колкото е прагът, над който се дължат помощи, се получават 194,64 лв. От тях бизнесът получава 80%, или 155,71 лв. за мегаватчас. Не получават компенсация клиенти, чиито цени са под базовата 200 лв. Предлага се тези промени да са в сила от 1 юли, тъй като в момента действат същите компенсации, но от 1 май до 30 юни.
Бизнесът настоява да се разработи механизъм за дългосрочно предлагане на електроенергия за предприятията, които харчат много ток, газ и петролни продукти - т. нар. енергоинтензивни индустрии. Иска се одобряване на схема и заделяне на количества от атомната централа или от НЕК, които да бъдат предоставени на тази индустрия на цени, на които се снабдявала електроинтензивната индустрия в ЕС, със срок от 6 или 12 месеца. Загрижен за доставките на газ, бизнесът иска и компенсации за високи цени, когато те са над цената му за април, която беше 142,59 лв. за мвтч.
Работодателите настояват още да се предвидят пари за разплащане с пътно-строителните компании. Искат се и законови промени, с които да се уреди индексиране на договорите по обществени поръчки, както и да се осигурят пари от бюджета за сигурността на транспортната мрежа заради риска от спиране на процедури по оперативните програми.