
Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия представя българска версия на европейското ръководство за най-добри практики
Българската енергетика подобно на останалите държави от Европейския съюз се намира във фаза на ускорена трансформация. Тя е предизвикана както от газовата криза и войната в Украйна, така и от ценовата буря, която се вихри в Европа през последната година. Наскоро Еврокомисията (ЕК) представи амбициозния си план REPowerEU, който залага основните насоки - намаление на парниковите емисии с 55% спрямо нивата през 1990 г.; опростяване на административните процедури за инвестиции в чиста енергия; ускоряване на енергийния преход, за да се намали зависимостта на Европейския съюз от внос на руски изкопаеми горива.
Новата вълна „зелени проекти“
В цяла Европа са налице предпоставки за бързо развитие на нови ВЕИ проекти и България не прави изключение. След години застой у нас се наблюдава бърз ръст на инвестициите в системи за производство на ток от възобновяеми източници. Към момента доминират т. нар. заводски централи - фотоволтаичните системи, които се изграждат върху покриви и прилежащи терени на предприятия, а произведената електроенергия се използва за покриване на собствената консумация.
Местни и международни компании работят и по големи наземни проекти с инсталирана мощност от десетки и дори стотици мегавати. Тези проекти ще продават произведената енергия на пазарен принцип по дългосрочни договори с големи индустриални потребители и търговци на ток.
Очаква се до 2026 г. в България да се реализират системи за производство и съхранение на енергия за над 7700 МВтч. Част от инвестиционните разходи могат да бъдат покрити с европейски средства по линия на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
Значението на правилния подход
С оглед на многото проекти, които се очаква да бъдат изградени и въведени в експлоатация през следващите години, темата за качеството на ВЕИ системите придобива централно значение за инвеститори, банки и мрежови компании. Тук на помощ идва “Ръководство за най-добри практики при проектиране, снабдяване и изграждане на фотоволтаични електроцентрали”, изготвено от европейската асоциация на фотоволтаичната индустрия SolarPower Europe.
Документът е разработен от екипи на 20 международни компании, сред които и представители на българската компания “Ренърджи” и АПСТЕ – Асоциацията за производство, съхранение и търговия на електроенергия. Българската версия на ръководството бе официално представена на RE-Source Southeast 2022 - основното събитие за корпоративнo снабдяване с възобновяема енергия в Югоизточна Европа, което се проведе в София на 31 май 2022 г.
За да бъдат конкурентни на пазара за ток, фотоволтаичните електроцентрали трябва да могат да предложат конкурентна цена на енергията и да гарантират дългосрочно рентабилност на инвеститорите. И двете условия могат да бъдат изпълнени, ако управлението на качеството на проекта започне още в най-ранната фаза на развитието му, коментира Марияна Янева, директор “Политики” в АПСТЕ.
Каква информация можете да откриете в ръководството
Ръководството разглежда както връзките между етапите на проектиране, снабдяване и изграждане, така и цялостния процес на развитие на един фотоволтаичен проект - от идея през строеж до експлоатация и поддръжка на електроцентралата.
Обърнато е специално внимание на практиките по осигуряване на здраве и безопасност на труда, минимализиране на влиянието върху околната среда и опазване (дори увеличаване) на биоразнообразието във фотоволтаичните паркове. Разгледани са подробно ключовите показатели за ефективност на проектите като коефициент на производителност (PR), разполагаемост, гаранции за изпълнение и други.
Има отделна глава, посветена на фотоволтаични електроцентрали със системи за съхранение на енергия, които са особено актуални в контекста на проектите от българския План за възстановяване и устойчивост.
Оптимизация и стойност на актива
Важен мотив за създаването на ръководството е да се сведе до минимум рискът от оптимизиране “на парче”. Колкото по-рано в инвестиционния процес се въведе контрол на качеството, толкова по-вероятно е да се избегнат пропуснати ползи при дългосрочната експлоатация.
Стойността на всеки фотоволтаичен актив е функция от инвестиционни разходи (CAPEX), оперативни разходи (OPEX), разходи за финансиране и количество произведена електроенергия през целия жизнен цикъл на проекта. Тези четири елемента са свързани и това трябва да се взема под внимание при изготвянето на различни технически и финансови сценарии, които съпътстват инвестиционния процес.
В много случаи инвеститори без опит в управлението на енергийни активи се фокусират върху инвестиционните разходи и пропускат останалите елементи. Това е грешен подход, който може да доведе до значителни пропуснати ползи през следващите десетилетия на експлоатация. Самоцелното фокусиране върху ниски инвестиционни разходи (CAPEX) може да доведе до по-високи оперативни разходи (OPEX) или пък до намалено производство, което оказва негативно влияние върху паричните потоци.
Защо си заслужава да го прочетете
Ръководството за проектиране, снабдяване и изграждане на фотоволтаични електроцентрали събира и обобщава опита на водещи международни компании, покриващи всички части от веригата на добавена стойност. Всяка от пряко заинтересованите страни в развитието на един проект може да се възползва от този документ, за да подобри управлението на рисковете и да оптимизира дългосрочната стойност на своя соларен актив.
Ръководството обхваща технически и нетехнически изисквания, като ги класифицира, когато е възможно, в следните категории:
• Минимални изисквания за качество от професионален и банкируем доставчик на ЕРС услуги;
• Методи и добри практики, които са смятани за еталон в бранша и постигат оптимални резултати, балансирайки технически и комерсиални параметри;
• Препоръки, които могат да допринесат за повишаване качеството на услугата.
“Вярваме, че това ръководство ще допринесе за по-доброто разбиране на процеса за проектиране и управлението на качеството на фотоволтаичните електроцентрали в България”, казва Марияна Янева.
Възможност за обучение
На 20 и 21 юли 2022 г. АПСТЕ съвместно с Центъра за образователни услуги на Стопанския факултет в Софийския университет “Св. Климент Охридски” организира лятна академия – сертификационен курс, на която ще представи 8 лекции с най-добри практики от ръководството и опита на българските фирми по света.