
Със сделката за рекордните 1,015 млрд. евро на този пазар в България се създава нов гигант
Управителният съвет на БНБ е приел решение, с което издава предварително одобрение на сделката, при която ОББ придобива бизнеса на Райфайзенбанк у нас. Това става ясно от съобщение на сайта на централната банка.
Сделката бе обявена в края на миналата година и е поредната голяма на банковия пазар в последните близо 5 години. Рекордната до момента цена е 1,015 млрд. евро. Тя е посочена в официалното съобщение на собственика на ОББ - белгийската финансова група KBC.
Безспорно е най-голямата сума, срещу която някой придобива банка в България. Експерти пресметнаха, че така австрийският собственик на Райфайзенбанк ще се раздели с българския си актив, получавайки в аванс 13 пъти прогнозната си печалба за 2022 г.
От KBC обясниха тогава, че чрез обединението очакват ползите от синергиите бързо да нараснат - от около 12 млн. евро през 2022 г. до приблизително 29 млн. евро през 2024 г., и да останат на приблизителни нива, надхвърлящи 25 млн. евро, през периода от 2025 до 2031 г., като това са цифри преди данъци.
А австрийците от “Райфайзен” обясняват продажбата с възможността да се пренасочи капитал към атрактивни възможности за растеж в ключови пазари.
Обединяването на активите на двете банки ще направи ОББ номер 1 у нас. Последните данни на БНБ са към края на третото тримесечие на на тази година. Според тях ОББ е на трето място с активи за близо 16,065 млрд. лв., преди нея са само УниКредит Булбанк и Банка ДСК. Райфайзенбанк България е на шесто място с активи за близо 11,210 млрд. лв. След сливането ОББ ще оглави класацията с активи за над 27,2 млрд. лв.
Сделката включва и придобиването на “Райфайзен лизинг България” с 10,5% пазарен дял, компанията за управление на активи “Райфайзен асет мениджмънт България” с 9,7% от пазара, “Райфайзен застрахователен брокер”, който продава продуктите на 12 компании, а също и “Райфайзен сървис”.
За първи път името на KBC се появи у нас през 2007 г., когато придоби мажоритарен дял в средната по размер Сибанк. Тогава белгийците купиха 75% от нея за 295 млн. евро. В следващите години изкупиха и останалите акции. Паралелно с това през 2007 г. белгийската група придоби и 70% от застрахователната компания ДЗИ за 260 млн. евро, като там също постепенно делът беше увеличен до 100%.
Най-голямата сделка на KBC стана през 2016-а и бе финализирана година по-късно. Тогава придобиха ОББ и “Интерлийз” от Националната банка на Гърция за 610 млн. евро, което по това време беше една от най-големите банкови сделки у нас.
Последната покупка на KBC беше на пенсионната компания NN за 77,7 млн. евро, която е пета с 2 млрд. лв. активи. Дружеството вече е ребрандирано като “ОББ пенсионно осигуряване” и допълва липсващото парче от финансовите услуги на групата.
KBC инвестира и в аутсорсинг на услуги за цялата група. Във Варна през 2019 г. беше открит споделен център за услуги, а през 2021 г. беше обявен и нов център за дигитални технологии.