
100% компенсация за горницата над 250 лв. за мегаватчас ток на борсата ще получава бизнесът. Това решиха депутатите с приемането окончателно на актуализацията на бюджета в четвъртък.
Първоначално имаше две предложения за записване на помощта в бюджета - на ГЕРБ за 150 лв. мегаватчас базова цена и 80% компенсация над този праг, и на ДПС - 200 лв. базова цена и пак 80% компенсация. При разглеждането на текстовете в бюджетната комисия обаче от “Продължаваме промяната”, “Демократична България”, “Има такъв народ” и БСП гласуваха с “въздържал се” или “против” и предложенията не бяха приети.
В пленарна зала се стигна до ново гласуване и приемане на 100% компенсации за цена над 250 лв.
С други текстове от актуализацията от днес парно и газ се облагат с 9% ДДС, а за хляб и брашно няма косвен данък с прогноза да поевтинеят. По-лекото облагане ще бъде до 30 юни 2025 г.
Не бе подкрепено и искането на ГЕРБ намалената ставка на косвения данък за ресторантьорските и кетъринг услуги да продължи до догодина. Ставката за бирата и виното се връща на 20%.
След 1 юли цигарите няма да поскъпват, след като парламентът реши да не променя акцизните ставки за тях. Финансовото министерство предлагаше за нагреваемите цигари ставката да се повиши от 233 на 245 лева на килограм, а за класическите цигари - от 177 на 187 лева. За никотиновите течности бе заложен график, който започва от юли с 0,18 лева за милилитър и поскъпва с по една стотинка до юли 2025 година, когато ставката трябва да бъде 0,21 лева за милилитър. Отхвърлянето на това предложение в зала ще струва на бюджета 100 млн. лв. приходи от акциз по-малко.
Да отпадне акцизът на втечнения нефтен газ и на метана за автомобилите до 30 юни 2025 г., решиха още депутатите. Отпадна и акцизът за енергийните продукти, използвани за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия. Също така за ток, когато е произведен от слънчева или вятърна енергия, с геотермален произход, хидравличен произход, от биомаса или метан.
Най-отговорно ви заявявам, че България вече няма газ. Подземното газово хранилище в Чирен е запълнено едва 34%. Двата кораба, договорени от Асен Василев, вече са разтоварени в Турция и са доставени в България с 11 долара по-скъпа цена от газа, който получаваше страната ни, предупреди по време на дебатите Рамадан Аталай от ДПС.
Парламентът даде съгласие "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" да могат да взимат заеми, гарантирани от държавата, за общо 532 млн. евро. За осигуряване на алтернативен на руския газ "Булгаргаз" ще може да получи 150 млн. евро, а "Булгартрансгаз" - 382 млн. евро за инвестиционни проекти, сред които разширението на хранилището в Чирен и газовата връзка със Сърбия.
След като в комисия не получи подкрепа, предложението на Ива Митева от ИТН за 40 вместо 25% признати разходи за адвокатите, в зала то изненадващо бе прието с гласовете на ДБ, ГЕРБ и ДПС.
Цялостната актуализирана рамка на бюджета е със заложени приходи от 34,1 млрд. лв., или със 760 млн. повече от предложените от правителството. Разходите са 21,2 млрд. лв. - с допълнителни 900 млн. лв. над предложените от кабинета.
Земеделците получават най-много - с 300 млн. лв. повече, 175 млн. са за МВР, за да се вдигнат заплатите с 20%, със 100 млн. лв. бяха увеличени капиталовите разходи за общините.
50 млн. лв. допълнително бяха отпуснати за енергийни помощи, а 30 млн. лв. за повишение на заплатите на общинската администрация.