
Строителството у нас през май отчита оживление, което обхваща както частното сградно строителство, което е със 7,3% по-голямо в сравнение с година по-рано, така и строителството на инфраструктура, което има 4% годишен ръст.
Индустриалното производство обаче отчита поредния си рекорд - 20,2% ръст на годишна база, който е най-високият откакто изобщо се събират данни. Този ръст е изцяло реален, защото не отчита в себе си оборотите, т.е. не е повлиян от инфлацията през тази една година.
Най-висок растеж отчитат производство на електроника, напитки, облекло, превозни средства, ремонт и инсталиране на машини и оборудване и др. Бързо расте производството на инвестиционни, енергийни продукти и др.
“Всичко това е положително и оборва някои песимистични прогнози, но въпросът е колко дълго ще продължи. Българският бизнес вече има яснота и предвидимост за цената на тока до края на годината, което му дава много по-голяма сигурност и конкурентност, а и ограничава инфлационния натиск от енергийния шок в Европа”, коментира във фейсбук профила си старши икономистът на Институт “Отворено общество” Георги Ангелов.
“Слуховете за смъртта на българската индустрия се оказаха силно преувеличени. Търсещите навсякъде “кризи” - за да трупат популярност или от интелектуален мързел, е добре да поглеждат от време на време и към данните”, коментира и Лъчезар Богданов от ИПИ.