
Общувате ли с автомобила си или му обръщате внимание чак когато някоя повреда вече е на лице? Шофьорите с по-голям опит зад волана знаят как да общуват с превозното си средство и да предотвратят по големи възможни повреди. Разковничето на доброто общуване между човека и колата се крие в компютърната диагностика чрез която се проверяват някои или всички системи на автомобила с което се определя нейното техническото състояние.
Защо е важно да правим автодиагностика?
Всички автомобили след 1998 година започват да имат все повече електроника по тях и както се досещате възможността да локализирате проблема с просто око се свежда до минимум. Единствения вариант да откриете проблема е като влезете в мозъка на вашия автомобил или иначе казано компютъра.
Целта на диагностиката е да определи неговото техническо състояние, като самия процес може да се дели на две части, пълна и частична, като целта и на двата варианта е да направят проверка на системите в автомобила и да открият дали има проблем или потенциал за такъв.
Вариантите за “разговор” с вашия автомобил са два:
- доверен автосервиз, в който професионалисти да извършат пълна диагностика;
- закупуване на професионален уред за диагностика за автомобил.
Как сами да си направим автодиагностика?
Ако искате сами да си направите диагностиката, като за начало трябва да имате устройство с което да го направите, съществуват много и различни устройства за диагностика, на пазара ще намерите всякакви видове професионални и любителски, като най-важното с което трябва да се съобразите преди да се сдобиете с такова устройство е марката, модела и годината на вашия автомобил.
Повечето устройства поддържат почти всички марки, но все пак имайте едно наум, защото в някои случай при някои модели са необходими само кабели за диагностика, които биха могли да ви спестят много пари, обикновено те се предлагат със софтуер и единственото което трябва да направите е да свържете кабела и да включите софтуера към него.