
Разширяват класификатора на професиите за заети в зоопарковете
Това потвърди министърът на околната среда и водите в оставка Борислав Сандов при днешното си посещение в Стара Загора. Той каза, че няма да ходи в централата, но призна, че от там има подадено заявление за експериментално еднократно изгаряне на отпадъци до 50 тона, което най-вероятно ще стане през следващите седмици. Според договора ще се изгори битов отпадък от столичната община. Целта е да се разбере дали горивната инсталация на ТЕЦ-а може да работи по този начин. Отпадъкът ще се подава в инсталацията по специална схема.
"Не казвам, че тази централа се готви в бъдеще да гори боклук вместо въглища. Но тя е една от двете американски централи, на които в момента държавата плаща за вредните емисии. Тези договори изтичат до 2026 г. и ТЕЦ-овете "АЕS Гълъбово" и "Контурглобал Марица изток 3" вече търсят алтернативи, за да намалят тези емисии във времето, когато ще трябва да ги плащат сами", поясни екоминистърът в оставка.
Той поясни още, че за този експеримент не е необходима ОВОЗ, защото изгарянето е експериментално и лимитирано в малък мащаб.
В централата и сега има горивни процеси, затова разполага със собствен мониторинг. При експеримента там ще има и мобилни измервателни станции, които измерват основните показатели на вредните вещества, свързани с един горивен процес. Процесът ще се наблюдава от РИОСВ в Стара Загора, която от няколко дни има нов директор.
"Назначената на поста Диана Искрева има задача да върне доверието в институцията. Освен с екопроблемите в комплекса "Марица изток", тя трябва да решава и проблемите със замърсяването в Нова Загора и с фермата за норки край Стара Загора", каза още екоминистър Сандов. Той увери, че тази е последната година от съществуването на фермата за норки, която няма право да внася повече животни. Съществуващите трябва да бъдат под строг контрол, за да не бягат и да не създават проблеми на хората от околните села, а вече избягалите следва да бъдат заловени.
В същото време Борислав Сандов заяви пред журналисти, че фирма "Брикел" край Гълъбово към момента не изгаря отпадъци. "Би трябвало да гори смесено - наред с въглищата и биомаса - слама, като част от горивния процес. Но отпадъци няма право да изгаря. Има предписания, издадени към предприятието, за справяне с проблемите, свързани с неорганизираните емисии, които, ако не бъдат изпълнени, предприятието ще последва съдбата на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград, който беше временно затворен", категоричен беше министърът в оставка.
В същото време той и кметът на Стара Загора Живко Тодоров съобщиха, че и по препоръка на министерството, а и вероятно заради протестите на местната общност, общината се е отказала от идеята да изгражда завод за изгаряне на отпадъци в района на сегашното регионално депо за отпадъци край село Ракитница.
"Ще работим в посока на това да намалим отпадъците, които отиват на депо, посредством рециклиране, компостиране и оптимизиране на процесите. Включително и това, което ни беше дадено като идея от министерството - да монтираме датчици по кофите за смет, които да показват в каква степен те са запълнени, за да могат хората да следят по-прозрачно този процес", каза Живко Тодоров.
В момента Стара Загора отделя годишно по около 55 хиляди тона отпадъци, от които 40 процента се рециклират. Целта е, каквато е и препоръката от Европа, до 2035 г. този процент да стигне 90, както и да се разшири системата за разделно събиране на отпадъците.
Регионалното депо за отпадъци на Стара Загора, което работи от юли 2016 г., в момента е с една клетка за депониране, която е вече е запълнена на 75 процента. Това дава право на общината да изгради втора клетка, като кандидатства за национално финансиране за това.
"Ще разработим проект за разширяване на депото с втора клетка и по този начин ще сме по-близо до европейската политика за управление на отпадъците", каза още Тодоров.
По този повод министър Сандов разясни още, че ако все пак община Стара Загора бе изградила инсталация за изгаряне на отпадъци, тя нямаше да може да изпълнява условията за рециклиране, защото боклукът ще се гори. Той потвърди опасението на местните, че при наличието на подобен завод, щяло да се наложи да се внася боклук от чужбина или от други райони на страната, за да се осигури достатъчна суровина за капацитета му.
"Това са общи европейски политики, ЕС вече не финансира такива инсталации за изгаряне на отпадъци, защото трябва да стигнем 90 процента на тяхното рециклиране. Първо е намаляването на боклука и преизползването му, и само когато не можем да рециклираме, се отива към процеси, свързани с депониране. Изгарянето все още е допустимо, но влиза в противоречие с другите.
Освен това инсталациите за изгаряне на отпадъци в Западна Европа, за които знаем, са от 80-те и 90-те години на миналия век, сега там не се изграждат такива инсталации. Вярно, ЕС все още не е забранил този процес, но го е поставил на най-ниското стъпало, но не го финансира публично. Ясно показва, че се стреми към другите процеси.
Да, ние не можем на 100 процента да рециклираме и трябва да запълваме и депа за отпадъци, но аз вярвам, че в следващите 20-30 години тези депа ще бъдат новите ни мини, от които ще извличаме полезни елементи чрез нови технологии, които ще могат да ги оползотворяват", допълни екоминистърът в оставка.
В Стара Загора той посети и обновения зоопарк, който неотдавна получи лиценз след като бе основно ремонтиран. "Този зоопарк е показателен как при едно добро сътрудничество между местните власти и държавната власт можем да отговорим на европейските изисквания", посочи той.
Сандов не скри, че в момента България е застрашена от наказателна процедура от страна на ЕК по отношение на зоопарковете, най-вече заради малкото пространство, което създава за обитателите в тях, и защото нямаме единен регистър на видовете, което създава условия за кръвосмешение при животните - сериозен проблем за дивата природа.
"Работим активно и сме на финалната права да имаме единен регистър на видовете в отделните зоопаркове, отделно работим активно с общините, които стопанисват зоопарковете. Няколко не отговарят на условията и зоопарковете там са затворени. Проблемът е, че от тях не могат да бъдат преместени животните, нито да им бъдат осигурени достатъчно добри грижи", каза Борислав Сандов. Според него, зоопарковете в страната са общо 15, от които 8 са затворени, защото не отговарят на условията.
Той допълни, че чрез Министерството на труда и социалната политика се работи за промяна на класификатора на професиите, като в него бъдат добавени поне 3 професии на хора, които се занимават със зоопарковете, за да имат те условия за справедливо възнаграждение. Това са зооработник, специалист за видовия подбор и пазач в зоопарк. За да покаже колко е остаряла нормативната ни уредба в това отношение, министърът в оставка посочи, че сега за заемането на работническа длъжност в зоологическите градини се изисква завършен... шести клас.
"През септември ни предстои среща с ЕК по въпроса със зоологическите градини, надявам се да отговорим положително и наказателната процедура срещу България да не започне", оптимист е Борислав Сандов. Той увери, че като добър пример в това отношение ще бъде посочен обновеният зоопарк на Стара Загора.