
По-тежко е положението само в балтийските държави и в Чехия
България се оказва пета по висока инфлация в целия Европейски съюз, става ясно от публикуваните в четвъртък данни на Евростат.
Те сравняват не основния индекс на цените, според който у нас годишната инфлация за юни достигна до 16,9% - най-висока от 24 години насам.
Сравнението на Евростат е на хармонизирания индекс на цените, който обаче у нас също е доста висок - 14,8% на годишна база. Той съдържа различно тегло на основните стоки и услуги, които се мерят, но е по-представителен, тъй като тези данни се гледат, когато държавите трябва да покриват критерии, като например този за влизане в еврозоната.
В ЕС има само четири държави с по-висока инфлация, измерена по този индекс. Това са Естония, Литва, Латвия и Чехия.
Средната инфлация в ЕС за юни по хармонизирания индекс е 9,6%, а в еврозоната - 8,6%. Те също са рекордни, като в много държави инфлацията през юни чупи още по-дългогодишни рекорди, отколкото в България, например 30-годишни.
Най-ниски инфлационни индекси през юни са отбелязани в Малта, Франция, Германия, Италия и по принцип в държавите с по-развити икономики.
Обяснението на това е в т.нар. конвергенция на цените. В развитите държави и преди 2021 г. цените на енергията бяха доста по-високи от тези в България, а освен това у нас енергийната ефективност е доста по-ниска. Така при поскъпване на тока и газа това дава много по-силно отражение върху ценовите равнища на всичко останало.
В същото време прогнозите за ръста на икономиката на България не я нареждат сред най-зле представящите се, но не е и сред тези, които се очаква да отбележат голям ръст през годината. Очакването за нея е да се движи около средното за ЕС равнище.
Според данните на Евростат най-голямо влияние върху ръста на цените през юни продължава да има енергията с около 40% дял.
На второ място по влияние, но далеч по-малко - по около 3-4% дял, имат храните, напитките, цигарите, които също поскъпват, а съвсем слабо - сезонните храни и услугите.