
Европейските компании са изплатили на акционерите си това лято дивиденти, които надхвърлят темпа на цените, докато работниците, които се борят с кризата и нарастващите разходи за живот, не могат да получат достойно увеличение на заплатите си. Това сочи най-новият Глобален индекс за дивидентите на дружеството за управление на активи "Дженъс Хендерсън" (Janus Henderson), който Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) анализира, съобщи на сайта си Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).
Изплатените на акционерите дивиденти се увеличиха с 28,6 на сто в Европа през второто тримесечие на годината спрямо същия период на 2021 г., сочат данните в доклада. Това е над седем пъти повече от темпа на нарастване на заплатите в Европейския съюз. Според европейските синдикалисти прекомерните корпоративни печалби, а не заплатите, са движещата сила на инфлацията, както посочва Европейската централна банка.
Разликата между темповете на увеличение на изплащаните дивиденти и тези на нарастване на заплатите също допринася за това делът от БВП, получаван от работниците, да намалява в цяла Европа, докато делът, получаван от изпълнителните директори или акционерите, не следва същата низходяща посока.
Сред страните от Европейския съюз най-голямо увеличение на дивидентите, изплащани към акционерите през второто тримесечие на годината на годишна основа, регистрират компаниите в Испания (97,7 на сто), следвани от тези в Италия (72,2 на сто) и Германия (36,3 на сто), при средно ниво за Евросъюза от 28,7 на сто.
На този фон очакваното увеличение на възнагражденията на служителите през настоящата спрямо миналата година е на средно равнище за Евросъюза от 3,8 на сто. В Испания то се предвижда да достигне 3,3 на сто, в Италия - 3,7 на сто, а в Германия - 3,4 на сто.
Годишната инфлация през юли в трите европейски страни бе съответно 10,7 на сто, 8,4 на сто и 8,5 на сто, което представлява над два пъти повече от предвиждания темп на нарастване на работните заплати. Усредненият ръст на потребителските цени сред 27-те страни членки на Съюза е 9,8 на сто през юли.
Същевременно корпорациите не успяват да инвестират в бъдещето, а частните инвестиции все още изостават от равнищата преди пандемията.
Ето защо ЕКП призовава европейските правителства да въведат незаобиколим данък върху свръхпечалбите, мерки за ограничаване на дивидентите и да подкрепят колективното договаряне като най-добрия начин работниците да получат справедлив дял.