
„Солото на тръбопровода“, което „Газпром“ изпълнява от началото на украинската война, прави все по-малко впечатление на европейския газов пазар, отбелязва Moscow Times.
Въпреки второто спиране на „Северен поток“ от началото на лятото, спирането на газа за Франция и новото намаление на доставките за Италия, въпреки умишленото изгаряне на огромни количества газ от „Газпром“ близо до границата с Финландия, цената на газа на лондонската борса ICE бързо пада.
След срив от 17% в понеделник и още 6,5% във вторник, фючърсите за газ с доставка през октомври се сринаха с още 13% в търговията в сряда и веднага паднаха до 2450 долара за хиляда кубически метра.
За по-малко от три дни газът загуби една трета от стойността си, или повече от 1000 долара за хиляда кубически метра, което повлече надолу цените на електроенергията в големите икономики на еврозоната, пише "Защото".
В Германия цената на мегаватчас на пазара на едро за годината е паднала от рекордните в историята 1050 евро в петък до 545 евро в сряда.
Руското енергийно изнудване се провали, казва професорът от Hertie School Лайън Хърт: „Северен поток е спрян, но на пазара не му пука и цените се сриват“.
Причината е, че газовите хранилища в Европа се пълнят предсрочно, посочва Вей Сюн, старши анализатор в Rystad Energy.
Планът на Европейската комисия предвиждаше 80% от съоръженията да бъдат запълнени до 1 октомври, но за ЕС като цяло тази цел беше постигната още до края на август.
В същото време във Франция, която осигурява 20% от нуждите си с газ на „Газпром“, хранилищата са запълнени на 90%.
Отказът на Русия да доставя на френската Engie – най-големият потребител на руски газ в страната – е „използване на енергетиката като оръжие“, отсече в сряда министърът на енергийната трансформация Аниес Пание-Рюнаше.
Но „Франция се подготвя за такъв сценарий от пролетта“, подчерта тя, добавяйки, че съоръженията за ПГХ (подземно газово хранилище) ще бъдат запълнени до максимален капацитет в рамките на две седмици.
Европейските страни се доближават до физическите граници за съхранение на газ, посочва Йон Триси, издател на инвестиционния бюлетин Fuller Treacy Money.
„За да се постигне това, газът се купуваше без оглед на цените. Те са нараснали с предположението, че Европа е изправена пред безпрецедентна енергийна криза, казва Триси.
„Но може да не е безпрецедентна, а просто криза. И това означава, че наближаваме края на период на безразборно купуване, физически ограничения за съхранение, което означава, че просто няма да има къде да се изпомпва газ.“