
Те са с обща мощност 580 MWe, планът ще бъде реализиран след провеждане на международен конкурс за избор на стратегически инвеститор
Александър Александров е изпълнителен директор на "Топлофикация София" от ноември 2019 г.
Притежава квалификации по програма на "Оксфорд" и "Принстън" за "Управление на природните ресурси - технологии, пазари и икономика", "Пазари на горива, верига на добавена стойност и структурни промени" и в лимитирана програма за "Обучение на висши мениджъри и управление на постижения" на "Change International", Германия.
Магистър по "Топлоенергетика" и "Машинен инженер" при Технически университет - София
Има над 20-годишен опит на висши управленски позиции в международни компании. Сред тях са: "Юниливър България", "Ериксон телеком България", "Ойлтанкинг България" и "Стомана Индъстри" АД.
Работи с прагматичен и предприемачески стил на ръководство. Стратегически фокусиран бизнес лидер с прогресивен опит, признат за отлични лидерски умения и опит в развитието на бизнеса
Бивш член на УС на "Национална спортна академия".
Президент на "Българска федерация по автомобилен спорт" за периода 2010 - 2011 г.
- Г-н Александров, отново на дневен ред излезе въпроса за собствеността на "Топлофикация София". Според вас общинско или държавно трябва да е предприятието?
- Основен приоритет за дружеството е модернизацията на мощностите, която ще доведе до техническа, оперативна и финансова стабилност. Планът за модернизация, който изготвихме с подкрепата на кмета на София Йорданка Фандъкова и американското правителство беше приет като правилен от министерство на енергетиката. Дали собствеността ще остане общинска или дружеството ще премине в ръцете на държавата е само един от въпросите, които се обсъждат в работната група.
Най-важното е, че при всички варианти собствеността остава публична
Важно е, че гледаме в една посока и сме единодушни за необходимостта от бързи и добре прецизирани действия, които да доведат до реализиране на вече разработения и приет от Столичния общински съвет план за модернизация и избор на стратегически инвеститор.
- Какво включва планът за модернизация?
- Планът на "Блек и Вийч Мениджмънт Консултинг" ООД включва обновление, реконструкции и модернизация на съоръженията и топлопреносната мрежа. Предвиждаме изграждането на нови технологични мощности, съобразени с най-добрите налични техники.
Става дума за изграждане на нови високоефективни когенерации в ТЕЦ "Люлин" и ТЕЦ "София Изток" с мощност по 240 MW; инсталиране на нови котли, които да заменят високорисковото остаряло оборудване, осигуряване на свързаност между ТЕЦ-овете и подобрения на топлопреносната мрежа.
Така, с нови високоефективни генериращи съоръжения с обща мощност 580 MWe, ще се увеличи производството на ел енергия. В момента съотношението електрическа към топлинна енергия е 1 към 5. С модернизацията,
ще се приближим до съотношение 1:1, което е моделът на работа на съвременните когенерационни мощности
С приходите от продажбата на електрическа енергия на свободния пазар ще може да субсидираме цената на топлинната енергия, което ще даде сигурност на нашите клиенти, а от друга страна ще създаде паритет на приходите за дружеството от регулирания и свободния пазар.
Разбира се, разработеният от консултанта и приет от СОС план е съобразен и със "зелената сделка" в ЕС, като се предвижда новите парогазови инсталации да бъдат пригодени и за работа с водород без да са необходими допълнителни инвестиции, тогава когато той е достъпен.
- Защо казвате, че модернизацията е без алтернативна за "Топлофикация София"?
- Модернизацията е без алтернатива по две основни причини. Тя ще преструктурира дружеството във финансово жизнеспособно, стабилно и самоиздържащо се предприятие. То ще може да реализира приходи, както от регулирания, така и от свободния пазар, което ще му позволи да излезе от дълговата спирала. Другата причина е необходимостта възможно най-скоро и без отлагане да бъдат обновени и модернизирани съоръженията и инсталацията на дружеството. Тяхното технологичното и експлоатационно състояние не е добро и трудно покрива съвременните екологични изисквания и норми.
- Как може да се случи тази модернизация?
- Първите стъпки бяха направени още през 2019 г, когато СОС възложи на "Топлофикация София" избора на консултант, който да изработи плана за модернизация на дружеството, както и следващата стъпка - избор на стратегически инвеститор. През май 2021 г. Агенцията за търговия и развитие на САЩ (USTDA) отпусна на Столичната община безвъзмездна финансова помощ в размер на 921 554 долара за изработването на цялостен план за оптимизация и модернизация на мощностите и управлението на "Топлофикация София" ЕАД. Екип от финансови и правни експерти и инженери, под ръководството на водеща в световен мащаб инженерна компания, разработи плана за който говорим в момента. "Блек и Вийч Мениджмънт Консултинг" ООД е фирма с многогодишна история и с традиции при проектиране и изграждане на генериращи мощности. Така, че целта е ясна -
"Топлофикация София" трябва да стане модерно, надеждно и екологично чисто предприятие
Пред нас сега стои въпросът как да стане това най-бързо и ефективно. Обединени сме в усилията си да бъде привлечен международен инвеститор, с опит в изграждането и управлението на енергийни мощности, така че софиянци скоро да имат едно по-модерно и надеждно топлофикационно дружество. Отново ще подчертая, като собствеността на активите остава публична.
- Колко време ще е необходимо, за да се модернизира дружеството?
- Говорейки за срокове за нас е важно, колкото може по-малко отоплителни сезони за софиянци да бъдат с настоящото оборудване, инсталации и топлопреносна мрежа. Трябва да отбележим едно основно предимство на предложения план и то е, че всички елементи може да бъдат конструирани едновременно, като по този начин се ускорява завършването на цялата програма. В графика на дейностите е предвидено планът да бъде изпълнен за близо три години, след провеждането на международен конкурс за избор на стратегически инвеститор.
- Какво означава за софиянци модернизацията на дружеството?
- Означава сигурно, екологично чисто и по-безопасно функциониране на "Топлофикация-София". Това ще доведе до чувствително подобрено качество на обслужването и по-висока клиентска удовлетвореност. Освен модернизация на съоръженията в централите, планът включва и осъвременяване на топлопреносната мрежа. Проектът предвижда съществуващата мрежа да бъде доизградена и свързана, така че да осигури непрекъсваемост на услугата 24/7, независимо от планови и аварийни ремонти. При извършване на модернизацията ще се подобрят режимите на работа на топлопреносната мрежа, ще се оптимизира топлоподаването и ще се намали времето за идентифициране на аварийни ситуации, както по мрежата, така и в абонатните станции. Ще създадат повече възможности за управление и мониторинг на потреблението, като се развие системата SCADA и тя се внедри във всички абонатна станции. Всичко това ще подобри управлението на топлинните процеси от страна на дружеството и от абонатите. Въпреки че в момента работим в условията на безпрецедентна енергийна криза и непредвидимост, парното остава предпочитан начин за отопление за много софиянци. Модернизирането на мрежата и съоръженията ще ни позволи да продължим тенденцията на ръст на клиентите на дружеството, като
планът предвижда разширяване на дейността с 15% през следващите 20 години
Можем да кажем, също че в следващите месеци предвид динамиката на цените на енергийните носители, "Топлофикация София" ще продължи да предоставя услугите си на най-изгодни цени в сравнение с другите, алтернативните начини за отопление.
Илюстративни графики:
1. Първа стъпка на плана: Модернизация на топлопреносната мрежа
Разработено е ново технологично решение на хидравликата на топлопреносната мрежа, с реализация на затворен пръстен от магистрални тръбопроводи, за разлика от съществуващата разпределена мрежа на отделните райони. Планът включва 26,95 км нови и 17,62 км реконструирани тръбопроводи за създаване на затворен кръг топлопреносна мрежа, при което е възможно евентуална повреда на тръбопровода да не доведе до прекъсване на услугата за голям брой клиенти. Затворената система ще гарантира сигурност и резервиране при топлоснабдяването на присъединените товари
2. Втора стъпка на плана: Нови когенерационни инсталации за комбинирано производство на топло- и електрическа енергия и модернизация за съществуващите централи
Предлагат се 2 нови когенерационни инсталации за увеличаване на капацитета за производство на електрическа енергия на "Топлофикация София" ЕАД и при това с най-висока обща ефективност, като същевременно се отделят минимум CO2. Всяка инсталация (предвидени за монтаж в ОЦ "Люлин" и ТЕЦ "София Изток") е оразмерена да произвежда 240 MWe за електроразпределителната мрежа, като общата нова мощност за "Топлофикация София" ЕАД за производство на електроенергия от новата когенерация е 480 MWe нето.
Също така всяка от централите, ще може да произвежда по 240 MWt, за дообслужване на топлинния товар на топлофикационната система - или общо 480 MWt.
3. Трета стъпка на плана: Нови котли и модернизация за съществуващи котли за намаляване на емисиите NОx.
Предвидена е рехабилитация и модернизация на генериращите мощности от класически тип, включващо изграждане на 764 MW нови мощности и модернизация и реконструиране на част от съществуващите водогрейни котли, с обща мощност 580 MW чрез изграждане на система SNCR с цел да бъдат спазени лимитните стойности от 100 mg/nm3 на емисии NОx.