
Евродепутатите призоваха лидерите на ЕС и на страните да не губят повече време и да предприемат спешни действия за справяне с енергийната криза. Те настоява това да стане в дебат със Съвета и ЕК на срещата на върха през октомври.
От името на чешкото председателство министърът по европейските въпроси Микулаш Бек обяви, че срещата на върха ще даде „силен, общ европейски отговор“ на войната на Русия срещу Украйна и покачващите се цени на енергията.
Председателят на Европейската комисията Урсула Фон дер Лайен определи нападенията на Русия срещу цивилното население и гражданската инфраструктура в Украйна като „актове на чист терор“. ЕС ще подкрепя Украйна „толкова дълго, колкото е нужно“. Най-добрият отговор на руската война в областта на енергетиката е „европейската солидарност и единство“, заяви тя. Фон дер Лайен посочи предложенията на Европейската комисия за справяне с енергийната криза. Общоевропейските поръчки на газ и обединяването на търсенето, спестяването на енергия и споделянето на газ са от решаващо значение. „Енергийната солидарност е основен принцип на нашите договори“, заяви тя. Относно цените на електроенергията, тя настоя, че „Иберийският модел трябва да се разглежда на равнище ЕС“ и призова за мащабни инвестиции в инфраструктура, енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници. Иберийският модел, който включва Испания и Португалия е за ограничаване, таван на цените на газа и отделяне на двете страни от борсовите пазари на газ и ток (бел. ред.)
В своите реакции евродепутатите призоваха лидерите на ЕС да предприемат решителни действия за незабавно справяне с енергийната криза и с кризата, свързана с повишените разходи за живот. Повечето депутати призоваха за европейска солидарност и единство с оглед на това, което те определиха като руско нападение срещу Европа, използващо като оръжие енергийните доставки. Някои членове на ЕП приветстваха предложенията на Европейската Комисия за ограничаване на цените на енергията, по-специално механизма за съвместно закупуване на газ, докато много от тях счетоха, че те са закъснели и не отговарят на нуждите.
Освен действията в областта на енергетиката няколко членове на ЕП поискаха по-силни социални инициативи на ЕС, включително нов инструмент за подкрепа на най-уязвимите, както и европейски инвестиционен фонд, чрез който да се консолидира енергийната и промишлената автономност на Европа и да се подкрепи екологичният преход, наред с други цели.