
Ще настъпи задържане на цените, но от лятото на 2023 г. пазарът отново ще се активизира. Няма как да има силни корекции надолу, защото все още търсенето е по-голямо от предлагането, обясняват брокери
Ще се спука ли балонът на цените на недвижимите имоти? Това се очаква отдавна, но така и не се случва, а всички се питат докога. В последните години стойността на жилищата не спира да се покачва, строи се много, независимо че строителните материали също поскъпват и дори има недостиг, но въпреки това продажбите не спират.
Много брокери и финансисти в последните месеци обаче прогнозират, че със засилването на икономическата криза ще влезем в ситуация, подобна на тази през 2008-2009 г., когато заради сътресенията покупателната способност на населението рязко падна, но сделките с недвижими имоти отчетоха рекорд, след което цените претърпяха корекция надолу и това охлади търсенето.
“Нямаме атестати това да се случи - коментира пред “168 часа” Цветослав Христов, управител на агенция за недвижими имоти Antre. - Първо да си отговорим на въпроса какво означава “да се спука балонът”, какво се очаква да се случи и какво би станало. Крах на пазара или корекция на цените?
Според мен цените докъм средата на другата година ще се задържат такива, каквито са. Причините за това са няколко. Първо - предлагането все още не изпреварва търсенето. Основен икономически закон, който движи цените В момента търсенето е по-голямо, докато е оскъдно предлагането на качествените имоти.
Другата причина е един показател, по който се измерва покупателната способност - с колко работни заплати един човек може да си позволи 1 квадратен метър жилищна площ.
България по този показател е на едно от последните места. Тоест у нас с най-малко заплати може да си позволи човек квадрат от жилищна площ. Преди нас са четири държави. Тук ключовият момент са инфлацията и ножицата, която се отваря между нарастващата инфлация и забавянето в ръста на заплатите. Инфлацията в момента достигна нов рекорд. Ръстът на заплатите не я настига. От което се отваря една голяма ножица, която ще доведе до задържане на цените. В момента, в който инфлацията се овладее, тогава цените отново ще тръгнат нагоре.
При сегашното задържане, дори да има корекция в цената, тя ще е минимална и ще бъде изядена от покачващата се лихва. Тоест дали на лихва от 2% ще подпишеш за жилище на 2000 евро на квадрат, или на лихва 3,5% ще подпишеш на 1800 евро на квадрат, разликата почти я няма.”
Същото мнение споделя пред “168 часа” и Йонко Златев, главен брокер в агенция “Явлена”.
“Не съм съгласен с твърдението, че има “балон”. Наистина през последните две години наблюдаваме много сериозен ръст на цените на недвижими имоти, но това е свързано с много фактори - коментира той. - Доколкото дефиницията за “балон” в най-общи линии е много скоростно покачване на цените на имотния пазар за кратък период от време, това е нещо, което не се е случило все още в България.
В момента има инфлация и се очаква рецесия, отделно от текущата война и с нестабилната световна икономика лично аз се надявам и вярвам, че ще има корекция на цените.
Това е необходимо и полезно, за да станат, каквито бяха преди покачването на цените за строителни материали още от началото на годината.
Очакваният спад няма да бъде 40-50%, както смятат и се надяват голяма част от купувачите, а ще бъде в рамките на нормалното и ще е постепенен процес.”
Пазарът на недвижими имоти достига върха си средно на всеки 17-18 години, като този пик се отразява на строителната индустрия и бизнеса до две години. Този цикъл се разделя на пет етапа — възстановяване, експанзия, балансиране/забавяне, свръхпредлагане и рецесия.
“Нашият пазар не е суперреактивен - категоричен е Христов. - Тоест нещо да се случи и веднага да се отрази на пазара. Изисква време - докато се наложи тенденция, докато продавачът узрее за нея. Но дотогава тенденцията ще се промени”.
От думите на Златев става ясно, че интересни имоти все още трудно излизат на пазара и ако даден имот е на нормална цена и няма документални усложнения, то сделка се случва в рамките на няколко седмици.
“Цените вече не растат, но все още държат високи нива”, казва брокерът на “Явлена”.