
Министерският съвет е длъжен до 7 дни да внесе в Народното събрание всички законови промени, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост. Това решиха депутатите по предложение на ГЕРБ.
“България може да е поставена под риск за получаване на средства по плана“, предупреди Десислава Трифонова от ГЕРБ. “Превърнахме се в нетен ползвател на средства от ЕС, а в нетен донор, не можем да получим втория транш. След него има още 7 плащания по 257 амбициозни проекта”, обясни тя.
От "Възраждане" се обявиха против плана в този му вид, защото предвиждал закриване на ТЕЦ-овете - 40% до 3 г. и изцяло до 13 г. Цончо Ганев обвини бившите управляващи и за готвена либерализация на потребителите. И нарече плана "геноцид спрямо българската икономика". Николай Денков от "Продължаваме Промяната" подчерта, че забавянето на плащането се дължи и на проведените абсолютно излишни избори през тази година, които били произведени заради "Възраждане", ГЕРБ-СДС и ДПС. "Имахте мнозинство в предишния парламент, да си бяхте направили правителство и да бяхте работили по тези приоритети, които сега казвате, че са забавени", каза той.
Думата взе и Делян Добрев от ГЕРБ-СДС, като коментира, че точно енергетиката е причината да бъде забавен Планът с година и половина.
Депутатите изместиха центъра на дебата, като обърнаха темата за “Марица изток”.
“Има 3 кризисни точки в света- Близкият изток, Далечният изток и Марица изток”. По този начин се опита да разведри ситуацията председателят на НС Вежди Рашидов и каза, че темата за електроенергия е достатъчно сериозна, но нека се върнат към плана за възстановяване.
Две бяха предложенията за изменение в текста за проекта на решение - на Васил Пандов и Иван Христанов от ПП. И двете обаче не бяха приети. Накрая текстът бе приет със 173 гласа “за”, 27 “против“ и 17 “въздържали се“. Той получи подкрепата на ГЕРБ-СДС, ПП, ДПС, БСП, ДБ и "Български възход".