
- В България все още има 3-4 млн. тона непродадено жито от новата реколта
Опитът на Русия да блокира постигнатото с посредничеството на Турция споразумение за износ на украинско зърно внезапно даде шанс на родните зърнопроизводители да излязат от временната криза, в която се озоваха.
Русия уведоми ООН и Турция за плановете си да спре споразумението за неопределен период от време, след като Москва обвини Украйна в “мащабна” атака с дрон срещу своя Черноморски флот в Севастопол. От своя страна Киев разкритикува Кремъл, че “изнудва света с глад”. Договорката позволяваше на Украйна да изнесе големи количества пшеница и слънчоглед, което понижи в края на лятото котировките на зърнените храни. Същевременно това обаче постави родните зърнопроизводители в неприятната ситуация
да не могат да продадат своята продукция
При отварянето на борсите в понеделник котировките на пшеницата на Чикагската борса се увеличиха с 5% в сравнение с петък.
Според изпълнителния директор на Софийската стокова борса Васил Симов обаче това може и да е случайно съвпадение, тъй като по това време на годината борсовите цени на пшеницата обикновено растат.
“По-важното за нас е какво става в нашия регион, а засега няма индикации борсите в Източна Европа да са реагирали. Но дори това да стане, трябва да се има предвид, че от шестте милиона тона българска пшеница от тазгодишната реколта, между 3 и 4 милиона тона остават непродадени, тъй като част от украинското зърно бе внесено и у нас и сериозно подби цената”, каза пред “24 часа” Симов.
Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов каза пред “24 часа”, че засега борсите в нашия регион не са реагирали на новината, но и да се повишат котировките, това би се сметнало за сериозен шанс от родните производители.
“Вярно е, че днес се вдигнаха котировките с 12 евро, но българският пазар все още не е реагирал сериозно, може би чак във вторник-сряда. Но ние виждаме в това шанс да продадем продукцията си, защото, ако го направим в момента, това ще е по себестойност.
Вносът на украинска пшеница и слънчоглед сериозно ни ощети,
защото горивата и торовете вече поскъпнаха заради тази война, а в същото време ние няма как да продадем нашата продукция”, каза Костадинов.
Според него годишната продукция от слънчоглед в България е около 1,3 млн. тона, а точно толкова е била внесена у нас, след като бе постигнато споразумението с Украйна.
12 кораба, превозващи зърно, напуснаха черноморските пристанища на Украйна в понеделник, съобщи Би Би Си. Това е станало въпреки оттеглянето на Русия от споразумението, което позволява преминаването на милиони тонове хранителни продукти по време на войната.
ООН и Турция, които бяха посредници на споразумението, одобриха възобновяването на доставките, които бяха спрени в неделя.
Украинският министър на инфраструктурата Олександър Кубраков обяви, че 12 кораба са напуснали и още четири се насочват към крайбрежието на Украйна за товарене.
“Делегациите на ООН и Турция предоставят 10 инспекционни екипа, които да проверят 40 кораба с цел изпълнение на Черноморската инициатива за зърно. Този план за проверка е приет от нас. Руската делегация е информирана”, обяви Кубраков.
Не е ясно как Русия ще отговори на тези действия, но говорителят на Кремъл постави под съмнение продължаването на морските доставки.
Същевременно Франция обяви, че проучва възможностите да се позволи на Киев да изнася зърно по сухопътни маршрути през Полша и Румъния вместо през Черно море.
“Ще продължим да работим за система, която не ни оставя в ръцете и на добрата воля или в този случай на недобрата воля на Владимир Путин”, каза френският министър на земеделието Марк Фезно.
Анализаторите предупредиха, че оттеглянето на Русия от сделката
ще удари по-бедните нации
и ще има катастрофални последици за хранителните доставки.
Предните седмици цената на зърното, което внасят бедни страни, бе паднала до 310 евро FOB от Новоросийск, при нива от 440 преди година. Това е руско, а не украинско зърно, което бе изключено от пакета санкции и се продава на пазарите в Близкия изток.
Поради тази причина зърното на българските производители залежава, защото те се надяват за износ при цена поне 700 лв., която с евтиното руско зърно на пазара засега е невъзможна.