
Българска компания с иновативни решения за устойчив и екологичен подход в агросектора
През последните 70 години употребата на пластмаса в селскостопанския сектор и веригите за създаване на стойност в хранително-вкусовата промишленост е широко разпространена. Евтините и адаптивни конвенционални пластмасови продукти са неизменна част от хранителните ни системи – от предпазители за дървета, през мулчиращо фолио и капково напояване, до оранжерии, и риболовни съоръжения, достигайки до първични опаковки за селскостопанска продукция.
Неоспорим е фактът, че приложението на пластмасите в агросектора повишава производителността и ефективността във всички селскостопански отрасли, и помагат за минимизиране на загубата на храна и превръщането й в отпадък, но в същото време са основен и опасен източник на замърсяване.
Използването на пластмасови продукти в днешното селско стопанство е все по-често срещано явление по целия свят, тъй като допринася за увеличаване на добивите, намаляване използването на вода и хербициди и води до контролирано повишаване качеството на реколтата при ниски разходи, но с висок риск за наближаваща екологична криза.
Повечето селскостопански пластмасови продукти са за еднократна употреба и често остават в околната среда дълго време след употребата им по предназначение. Попаднали в почвата и водата се разграждат на микропластмаси, които се пренасят и натрупват в хранителните вериги, заплашвайки сигурността по изхранване, безопасността на храните и човешкото здраве.
Почвите са един от основните рецептори на селскостопански пластмаси и съдържат по-големи количества микропластмаси от океаните, представено чрез неопровержими доказателства в изчерпателен експертен доклад на FAO (Организация на ООН по прехрана и земеделие) от декември 2021 г.
Този нов доклад на FAO е призив към държавите и сектора за предприемане на спешни действия за по-добро управление на пластмасите в хранително-вкусовите системи преди и след достигане на края на живота им, насърчаване на кръгови подходи и прилагане на устойчиви иновативни и екологични решения за ограничаване на конвенционалните пластмаси за еднократна употреба.
Идентифицирането на еднократната пластмаса в селскостопанския сектор като предпоставка за екологична криза е измерено чрез неоспорими числа, които показват размера на потребяването й, където само през 2019 година:
- в растениевъдството и животновъдството са използвани 12,5 милиона пластмасови продукти;
- в индустрията за опаковане на храни – 37,5 милиона пластмасови продукти;
- глобалното търсене и употреба на пластмасови фолиа за оранжерии, мулчиране и силаж се е увеличило с 50% от 6,1 милиона тона през 2018 г. до 9,5 милиона тона.
Конвенционалните пластмасови продукти, използвани в селското стопанство, са станали посъвместни поради техните свойства, функционалност и сравнително ниска цена, което ги прави предпочитан избор от страна на ангажираните в сектора.
Съвременните земеделски практики използват широк спектър от конвенционални полимери (полимери, изработени от изкопаеми деривати – предимно петролни), сред които:
- мулчиращо фолио,
- тунели и парникови фолиа, и мрежи,
- напоителни и капкови тръби,
- торби и чували за транспортиране на селскостопанска продукция,
- силажни фолиа,
- бутилки за течни пестициди и торове,
- предпазители за плодове (чували, калъфи, мрежи),
- растителни предпазители и редица други.
Биополимерите – алтернатива и достъпно решение за селскостопанските производители
На този фон са множество компаниите, производители на полимери, които все по-често търсят устойчиви алтернативни решения, които да заменят конвенционалните пластмасови продукти за еднократна употреба.
Сред тях водеща компания с над 20 години опит и 10 години развойна дейност в областта на биопластиката е Natur-World SpA., (предхождаща SIPA Management Srl.) чрез своята развойна дейност и търговска марка BIOCARTENE®.
Днес чрез изключителното си представителство за България компанията и.Д. Сълюшън Къмпани ООД, предлага на пазара иновативни продукти за земеделските производители:
- мулчиращо фолио – 100% биоразградимо и наторяващо почвата от възобновяем полимер с търговска марка BIOCARTENE®,
- пликове и фолиа за пакетиране на селскостопанска продукция – 100% биоразградими и компостируеми BIOCARTENE®.
Дейността на дружеството се състои в производство, развитие и реализация на гъвкави фолиа и опаковки за еднократна употреба, произведени на основата на възобновяеми полимери (PLA).
„Нашето 100% биополимерно мулчиращо фолио BIOCARTENE® P може да остане в почвата и да се заорава след механично събиране на реколтата, като наторява и подготвя почвата за следваща сеитба. Мулчът BIOCARTENE® P се произвежда от висококачествен 100% възобновяем полимер с дебелина 15 микрона. Фолиото е изработено от премиум черен мастербач, постигнат с естествени багрила, който прави филма непрозрачен, позволява пречупване UV лъчите и е с висока защита от слънце“, обясни управителят на фирмата Даниел Петров. Той добави още:
„Предимствата при използване на биополимерно мулч фолио BIOCARTENE® P за земеделските стопани са неоспорими: увеличава добива, спестява вода за напояване и драстично намалява гниенето. Тъмното мулч фолио контролира плевелите, като блокира тяхната фотосинтеза, както и регулира осветеността и температурата. Продуктът задържа топлината в почвата по естествен път през нощта и създава благоприятни микроклиматични условия в зоната на корена на всяко едно насаждение. При високи температури не запарва и не изгаря земеделската продукция.
Използвайки биоразградимото и наторяващо мулч фолио BIOCARTENE® P производителите на селскостопанска продукция си гарантират по-ранна и качествена реколта, спестяване на работа и на средства при събирането в сравнение с конвенционалните пластмасови покривала.“
Всички изделия на компанията са 100% биоразградими, компостируеми и наторяващи почвата. Изработени са в съответствие на стандарт EN 13432:2000, както и на стандарт EN 17556:2019 (при аграрните изделия) на Европейския съюз.
Това позволява продукцията на и.Д. Сълюшън Къмпани ООД да постига и поддържа едновременно следните сертификати:
OK Compost Home (покриващ изискванията за контакт с храни при опаковките и биоразградимост в почвата при мулчиращото фолио)
OK Compost Industrial
Seedling logo (сертификат за безвредност и отсъствие на токсични елементи)
Компанията постига устойчив и непрекъснат растеж чрез прилагането на устойчиви технологии за възобновяемо производство, които да съответстват на глобалните стратегии за нулево замърсяване и нетоксична среда.
Научно доказано е, че опаковките от възобновяеми полимери са CO2 неутрални, още повече когато съдържат 100% възобновяем компонент, то те стават част от естествената верига на кръговата икономика и могат посредством компостиране да се превърнат в наторяваща смес за добиви.
Предлагайки фолиа и опаковки от възобновяеми полимери, и.Д. Сълюшън Къмпани ООД дава решение в посока предотвратяване на замърсяването от пластмасови изделия и принос за чистотата на околната среда и почвата, а оттам и за подобряване на здравето на биологичните индивиди, в т.ч. и на човека.
Широката палитра от приложения на биотехнологиите позволява днес да бъдат предприети стъпки към по-здравословни и екологично целесъобразни решения във веригите за създаване на стойност от селскостопанския сектор през хранително-вкусовата индустрия, до търговските вериги, респективно до трапезата ни.