
Преди второ четене скалата на финансите може да се промени, защото всеки депутат може да предлага корекции
Ако тя се запази, папиросите ще поскъпват плавно до 2025 г., евтините с повече от по- скъпите
Нов акцизен календар за цигарите, предложен от финансовото министерство гласува на първо четене бюджетната комисия. Решението бе взето след кратък дебат с 15 „за“ и 4-ма „въздържал се“ .
Предложението, записано в поправките на Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс, предвижда плавно увеличаване на косвения данък за папиросите от 1 март 2023 г. до 2025 г. В него има и конкретни ставки, при които специфичните се вдигат повече от пропорционалните. Това означава, в следващите 4 години цените на евтините цигари да се вдигнат повече от тези на скъпите. Според експертите на финансите, това означава около 20-30 ст. на кутия за масовите цигари, а в хазната се очакват над 600 млн. лв. след новото облагане.
Графикът за вдигането на акцизните ставки и предложените им размери предвиждат всяка година налогът за цигарите да се увеличава средно с около 5%, което означава нарастване на цената на кутия с около 20-30 стотинки. За тютюна за пушене нарастването на акциза е с по 10% годишно.
Още в началото на дебатите, депутатът от ДПС Йордан Цонев предложи да „не се сблъскваме излишно и да не отделяме огромно количество време по този въпрос, който заедно с облагането на хазарта винаги са предизвиквали истинско цунами от дебати и възражения“.
Представители на бранша пък обвиниха финансовото министерство, че не е представило предложенията си за акцизни промени за обществено обсъждане, а се е съобразило със становищата само на някои от големите тютюневи компании в страната. Представителят на „Карелия България“ дори каза, че промените облагодетелстват една единствена голяма фирма“, без да я назове поименно. Причината е, че в по-висока степен се вдига специфичният акциз, който се начислява на килограм и брой цигари, а в по-малка степен пропорционалния, който се начислява върху продажната цена.
Друга конфликтна точка между депутатите и между компаниите се оказа облагането на бездимните цигари, които са също толкова вредни колкото конвенционалните. "Защо бездимните цигари се облагат с тези стойности, които предлагате? Защото са полезни ли? Изправят бръчки и изглаждат кожата?", попита Йордан Цонев.
Повечето представители на компаниите обаче подкрепиха идеята за този начин на облагане с аргумента, че 22 държави вече са коригирали акцизните си ставки , като при всички тях акцентът е върху облагането на количества, защото така се гарантират интересите на фиска, тъй като те не зависят от ценовите решения на всяка от отделните компании. Критики от бранша имаше и против начина на вкарване на предложението в нарушение на процедурата да има преди това обществено обсъждане.
"Не сме предлагали акцизните промени за обществено обсъждане, защото такова имаше в началото на годината. Повишението на тютюневите акцизи трябваше да се случи с актуализацията на бюджета, но бе отложено", отговори зам.-министърът на финансите Людмила Петкова. Тогава тютюневите компании поискаха отсрочка, защото обявиха, че нямат време да облепят новите бандероли.
Депутатите Румен Гечев и Йордан Цонев от БСП и ДПС настояха за становище и на здравното министерство относно другата им цел на акцизите - да оскъпят тютюневите изделия и да отказват хората от тютюнопушене. "Настояваме за изравняване на акциза за всички видове тютюневи изделия. Не трябва да има облагодетелствани", призова д-р Маша Гаврилова от асоциация "Без тютюнев дим". Тя посочи, че с 5%-ни увеличения на специфичния налог няма да се постигне намаляване на тютюнопушенето, а трябват по-драстични ръстове - поне 15%.
Представители на тютюневите компании контрираха това предложение, като припомниха 2010 г., когато при подобен по-висок скок на акциза, се е стигнало до 30-40% нелегална търговия с цигари на следващата година.
От "Възраждане" пък настояха промяната в Закона за акцизите да бъде извадена от преходните разпоредби на ДОПК и да бъде отново преразгледана от финансовото министерство. Председателят на бюджетна комисия Петър Чобанов отхвърли това предложение и обяви, че между първо и второ четене всеки депутат има право да иска корекции.