
"Рискове винаги има, доколкото знам до 5 декември трябва да се вземе решение от ЕК дали да продължи дерогацията (б.р. за руския петрол) или не. Водят се разговори с правителството. Да, проблеми има доколкото част от продуктите, произвеждани от "Лукойл Нефтохим" нямат достатъчно голям пазар в България, което означава, че е много вероятно рафинерията да започне да работи на много ниски обороти, ако дерогация няма" , така коментира пред bTV дерогацията за вноса на руски петрол съпредседателят на "Демократична България" Владислав Панев.
"Ние всъщност трябва да сме се подготвили за такива сценарии от месеци назад, защото тази война ще продължи по-дълго. Въпросът е как да трансформираме българската икономика, така че да не бъдем толкова зависими и да не треперим от едно или друго решение на собственика. Срамно е, че компания като "Лукойл" може да рекетира България в този момент", допълни Панев.
"От това, че българската държава е издействала дерогация за вноса на руски петрол извънредните печалби на "Лукойл" от това са над 1 млрд. долара на годишна база. Но от тях, нито лев не влиза в България. Нелепа позиция от страна на компанията е, че няма да печели рафинерията от това, че ще бъде забранен евентуално износът на петролни продукти от "Лукойл Нефтохим", каза съпредседателят на "Демократична България".
"Да, има опасност "Лукойл Нефтохим" да спре да работа, ако дерогацията не бъде подновена. Това е реална възможност. Българският интерес е отсега да започнем да и преформатираме нашата икономика и да диверсифицираме енергетика си", каза още Панев.