
Няма никаква яснота какво ще правим при ръст на икономиката под един процент за 2012 г., при условие, че разчетите в бюджета са направени при един процент и повече. Това попитаха вчера икономисти, обединени в проекта за макроикономически изследвания "Макроуоч", създаден по идея на "Отворено общество".
Според Десислава Николова от Института за пазарна икономика започналата рецесия в ЕС се отразява на износа и индустрията ни. Именно при това положение не е ясно какво се прави при евентуален растеж в България под един процент, казва тя, цитирана от "Медиапул". Икономистите настояват да се публикува план за действия при растеж от под един процент.
3 млрд. лв. трябва да бъдат дадени в следващите 8-9 месеца по дългови плащания за облигации и дефицит. Според икономистите половината от планирания дефицит за годината вече е изпълнен през първите два месеца, което основно се дължи на сезонността на плащанията. Въпреки това е възможно надхвърлянето на планирания дефицит.
Според Лъчезар Богданов от "Индъстри уоч" правителството трябва бързо да премине на балансиран бюджет (виж тезата му на 11-а стр.).
Фискалният резерв на страната ни е 4,5 млрд. лв. и ако парите от Сребърния фонд бъдат извадени от резерва, той ще се снижи до 2-2,5 млрд. лв., казва Георги Ангелов от "Отворено общество". Икономистът поиска да има публичен регистър на държавните компании, за да е ясно какви са натрупаните задължения. По данни от края на януари държавният дълг е 11,68 млрд. лв., от които 4,92 млрд. е вътрешният.
По думите му 10,3 млрд. лв. необслужени задължения са далече от вниманието - само държавните такива са 7,2 млрд. лв. Според данни от третото тримесечие на 2011 г. необслужени задължения за над 2 млрд. лв. има НЕК. Следват БДЖ, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток 2", "Топлофикация - София".