
От две места очаква България по-сериозен добив на природен газ. Оттам идва надеждата на премиера, съобщиха високопоставени източници.
Първото място е находището при Девенци, което се проучва от американската фирма "Дайрек Петролиум". Преди три години те обявиха геоложко откритие. Следващите стъпки са се забавили, тъй като тогава не било осигурено финансирането. Компанията вече е на ниво изготвяне на ОВОС, след което стъпката е да обявят търговско откритие и да искат концесия за добив.
Прогнозите за очаквани количества природен газ са 10 млрд. куб. м само от една от трите площадки. По предварителни данни газовият ресурс от Девенци може да се окаже и 15 млрд. куб. м.
Предстоят производствени сондажи, а през това време ще се строи и газопровод, който да свърже находището с газопреносната мрежа. Очакванията са към средата на 2013 г. оттам да потече газ към преносната мрежа. Разчетите са първата година да се добият 300 млн. куб. м, а на следващата - 1 млрд. Потреблението на страната е около 3 млрд. на година.
В същото време от Девенци идва съобщението, че "Дайрек Петролиум" е спряла сондажите заради мораториума върху проучването и добива на шистовия газ, който стопира и конвенционалните търсения.
От проучвателните сондажи вече се добивал газ, който се компресирал и се продавал в региона в бутилки, каза същият осведомен източник.
Вторият предполагаем източник на природен газ е от блок "Хан Аспарух", започва на 15-20 км от границата с Румъния в дълбоко море и продължава към Бургас, територията му е 14 220 кв. км.
В интервю за "24 часа" министърът на икономиката Делян Добрев каза, че четири големи компании са заявили интерес към проучването на блока. Това са ОМВ, "Ексон Мобайл", "Рексол" и "Тотал". До 30 май е срокът за купуване на документи за концесия, 18 юни е срокът за подаване на оферти, очаква се до средата на юли класирането да бъде ясно. И пета фирма е купила документи, стана ясно вчера. Това е "Мелроуз рисорсис", която в момента добива газ, но от малки находища.