
- За директни плащания са предвидени 4,4 млрд., а по програмата за селските райони - 3,529 млрд.
- Екосхеми стават задължителни, за да се получат пълните субсидии
Българските фермери ще получат 8 млрд. евро в следващите 4 години, след като Европейската комисия одобри Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България. Това е документът, в който всяка държава посочва приоритетите, които ще развива в селското стопанство.
Бюджетът за България по него е разделен на две - за директни плащания са предвидени 4,4 млрд., а по програмата за селските райони - 3,529 млрд. евро. В допълнение са предвидени и специални интервенции за лозаро-винарския сектор на стойност 98 935 535 евро, за пчеларство 25 798 563 евро и 5 786 635 евро по сектори.
Специално за обвързано производство в животновъдството предвиденото финансиране например е 626,5 млн. лв. След получените през май коментари на ЕК са правени промени за процента на отклонение от средните ставки, приложими по директните плащания, и той не може да бъде над 20%. Предидени са и 500 млн. евро, с които да се финансират общински проекти по плана.
В него е посочено още, че 1/3 от ставката при подпомагане ще зависи и от екологични дейности,
които фермерите трябва задължително да изпълнят. Ако екосхемите не бъдат изпълнени, средствата ще бъдат загубени, защото не могат да бъдат пренасочвани към други дейности. Основни приоритети са намаляване на пестицидите, на торенето, да има над 10% незасети земи, които са само за природни дадености за птиците.
За екологична инфраструктура в обработваеми земи например е предвидена субсидия от близо 600 евро на хектар, при трайни насаждения сумата е над 900 евро.
Екологичното наторяване пък ще се подпомага с над 52 евро на хектар. За намаляване на пестицидите ще се отпускат от 5,88 до 123 евро в зависимост от вида на площите.
Друга екосхема, която е условие за получаване на основното плащане на площ, е за разнообразяване на отглежданите култури. За това ще се получава допълнителна субсидия.
“Стратегическият план създава възможности и предоставя финансови инструменти за много широк набор от бенефициери като растениевъди, животновъди, включително пчелари, биопроизводители, както и за лозаро-винарския сектор, общините в селските райони и други”, обясни служебният министър на земеделието Явор Гечев.
Той уточни, че са предвидени интервенции, насочени към схемите за качество и крайни продукти с по-високи екологични изисквания. Гечев допълни, че през новия финансов период
ще има пари и за инвестиции в земеделските стопанства,
както и в преработката и маркетинга на селскостопански продукти. Отново ще има и подпомагане за младите стопани.
Стратегическият план на България бе връщан няколко пъти от Брюксел за допълнения и уточнения. Една от последните забележки бе за нова оценка за въздействие върху околната среда по мерките по плана. Явно всички неточности са били отстранени, след като Еврокомисията е дала положително становище за плана ни.