
Бижутерията е много повече от производствен процес или занаят
Тя е изкуство, което изисква специален усет за естетика, безупречно внимание към детайла и разбира се, подходяща подготовка – както теоретична, така и практическа.
С особено внимание работят майсторите на среброто. Този благороден метал притежава специфичното качество да стои добре на всеки, а според някои експерти дори разполага с известни здравословни ползи. Но за да достигне до вас и да възстанови както хармонията между духа и тялото, така и перфектния ви външен вид, едно сребърно бижу преди това преминава през дълъг и сложен процес. Перфектната изработка изисква както майсторство, така и строго спазване на технологичните стандарти и етапна последователност.
Сребърни бижута ръчна изработка – по-търсени и по-високо оценявани
Традиционно, според начина на създаване, разделяме сребърните бижута на два вида – ръчна и машинна изработка. В първия случай крайното изделие винаги е уникално и няма аналог. Ето защо истинските ценители на среброто обикновено предпочитат ръчната изработка. При нея всеки отделен елемент от бижуто се прави на ръка. За целта се използват различни инструменти, в това число клещи, малки чукчета, фрези, щемпели, наковални, свредла и много други. Традиционно, бижутата с естествени камъни са ръчна изработка. Такава може да бъде поръчана както по дизайн на самия клиент, така и да се създаде изцяло според творческите виждания на бижутера. В първия случай, е добре потребителят да има точни размери за очакваното украшение. За целта бижутерът предлага специално изработени мостри за пробване и измерване. Създаването на сребърно бижу ръчна изработка най-често включва следните задължителни производствени етапи:
- Отрязване на среброто в търсената форма.
- Изпиляване на получената структура.
- Обработка на среброто чрез коване, изчукване, текстуриране, набраздяване, заглаждане и т.н., тоест нанасяне на допълнителни оформящи щрихи.
- Запояване на среброто.
- Завършителни дейности – допълнително текстуриране, както и полиране и патиниране.
Машинно изработване на сребърни бижута в детайли
Машинното изработване на сребърни бижута също разполага със своята специфика и точно определена технология. Тук същественото е спазването на конкретна хронология на отделните етапи в цялостния процес, а именно:
- Важно е да се започне с предварителната отливка на шаблона, по който ще се изработва дадената партида аксесоар – обеци, пръстени, гривни и така нататък.
- Създава се прототип на модела от метал (включително и сребро) или моделажен восък. Тези два материала са достатъчно удобни и лесни за оформяне с точност до най-малкия детайл.
- Готовият модел се предава на поточната линия. Целта на този процес е да се създаде метална отливка, а в последствие и изцяло отговаряща на нея матрица, която ще се използва за създаването на общата партида от прототипа. Самата матрица е във вид на калъп от силикон. Той се изпича на висока температура в специализирана преса, като накрая се изрязва според търсения размер, респективно в няколко размера.
- Готовата матрица се интегрира в поточната линия за стартиране на производството. Важно е да се знае, че някои машинно произведени сребърни бижута изискват обаче и допълнителни механични завършителни дейности. Така например, на ръка могат да се изглаждат или декорират с камъни готовите пръстени или колиета.
И в двата случая – и машинно произведените, и сребърните бижута, създадени на ръка – е задължително да се постави печат. Той включва специфично число или проба на аксесоара. Както знаете, за среброто то е 925 и носи информация, а и гаранция за автентичността на метала.
Смята се, че сребърните бижута ръчна изработка са „по-ценни“ именно защото в тях е вложен индивидуалния талант на майстора, а и не разполагат с аналог. Същевременно, не бива да подценяваме и машинно произведените аксесоари от сребро. С напредването на технологиите от поточната линия вече излизат бижута, които в миналото са били изработвани само на ръка. Разбира се, грамажът и чистотата на благородния метал, както и наличието на скъпоценен камък допълнително покачват стойността на аксесоара без значение как е бил създаден.