
Внимавайте с банкнотите от 20 лв. Те са най-фалшифицираните от престъпниците. Това показват данните на Националния център за анализ, публикувани в сайта на БНБ.
През последните три месеца на 2011 г. 67,8% от хванатите ментета на ценните хартийки са били с купюра от 20 лв. Делът на 50-левките е бил 27,6 на сто. Далеч по-нисък е процентът на подправяните 10-левки - 3,4%. Измамниците почти не се захващат с банкноти от 2 и от 5 лв. Хванати са 7 ментета.
Общо от октомври до декември са заловени 584 броя неистински банкноти, които са циркулирали в паричното обращение.
През последните години 20-левката запазва "лидерската" си позиция в класацията на най-подправяните пари. Загуби я само през първото полугодие на 2010 г., когато
имаше бум във фалшивите 50-левки.
През първото тримесечие на 2010-а от всички задържани ментета тези с купюра 50 лв. са били 65%, а през второто - 50,5 на сто.
Като цяло обаче през миналата година броят на заловените фалшиви български пари е намалял драстично. Задържани са общо 2860 неистински банкноти. Това е със 7469 броя по-малко спрямо хванатите през 2010 г.
Според експерти основната причина са акциите на МВР, които разбиха доста печатници.
Възможно е част от незаловените престъпници да са се пренасочили към подправянето на монети или чуждестранна валута. През четвъртото тримесечие на 2011 г. са хванати с 229 повече фалшифицирани звонкове. Това е двойно повече спрямо предходната година. Така броят им се е увеличил до 449. Около половината от тях - 226, са от 1 лев. 219 са от 50 ст., и само 4 бр. от 20 ст.
Ръст има и при ментетата на чуждите пари - банкноти и монети, задържани със съмнение за истинност на наша територия през четвъртото тримесечие на 2011 г. Най-голям е бил броят на щатските долари - 1250 броя. Tова е сериозен ръст, при положение че предходното тримесечие са хванати 190 броя.
Увеличението при заловените евро банкноти пък е от 374 на 602 броя. 43 са били от друга чужда валута. При ценните хартийки от другите валути е регистриран ръст от 21 на 43 броя.
Съвети: Оглеждайте ги внимателно срещу светлина
- Разглеждайте банкнотите или монетите много внимателно. Не се оставяйте на общото впечатление. Вместо това се концентрирайте върху отделните защитни елементи, които смятате, че разпознавате добре.
- Не се концентрирайте само върху един защитен елемент, когато проверявате банкнотата.
- Чрез сетивните органи на зрение и допир (докосване) и срещу бяла светлина проверете защитните елементи.
- Ако е възможно, използвайте помощни средства - детектор за проверка на банкноти, лупа или UV лампа.
- Вземете друга банкнота или монета, с която да направите сравнение.
- Допълнително познание за защитните елементи на българските банкноти може да придобиете от интернет страницата на БНБ.
- Ако все още се съмнявате, занесете за проверка българските или чуждестранните банкноти или монети в най-близката банка, финансова къща или обменно бюро или в регионалните каси на БНБ (само за български банкноти и монети и евро банкноти).
Те са длъжни да задържат ментетата, както и такива, които пораждат съмнения, и да ги предадат в БНБ за оценка. Тя се прави от експертите в Националния център за анализ към централната банка. При задържането на банкнотите или монетите при съмнение за неистинност, трябва да се състави протокол за задържане. Образец има на сайта на БНБ.
- Помнете! Неистинските банкноти или монети не се заменят!
- Ако установите, че сте получили неистински или преправени банкноти или монети, е необходимо веднага да уведомите органите на полицията.
Суперзащита като на еврото при 50-левката от 2003 г.
Суперзащита като на еврото пази от фалшифициране 50-левката, пусната в обращение през 2003 г. Тя има вградени защитни системи, които се разпознават само от специалистите, работещи с платежни средства.
Нов елемент за по-голяма сигурност има и при банкнотите от 20 лв. от 2007 г. В тях е заложен скрит образ - вдясно от антикопирната ивица при наблюдение под ъгъл 15-20 градуса се появява текст "20 ЛЕВА".
Сред останалите защитни елементи, които се поставят на ценните хартийки, са осигурителната нишка, водният знак, холограмната лента.
Поставя се и т.нар. регистър на проглед - при поставяне срещу източник на светлина в маркираното поле се вижда изображение на числото, съответстващо на купюра на банкнотата.
Някои имат ултравиолетова флуоресценция и бифлоуресценция - знаци, които се виждат само на ултравиолетова лампа и светят в различни цветове. Мастилото също може да променя цвета си под определен ъгъл.
За незрящи пък се поставя релефно изображение. То е различно в зависимост от банкнотите.
Защитните им елементи подробно са описани в сайта на БНБ. Там може да се намери и стандартът за разпознаване на банкнотите и монетите.
Родните измамници предпочитат валутата
Българските фалшификатори на пари са много добри. Изключителни майстори са в изработването на долари и евро, казват експерти, работещи по противодействието на производството и разпространението на фалшиви пари. През последните години са засичани изключително добри ментета на 100, 200 и 500 евро.
Голяма част от фалшификаторите се занимават и с изработване на документи. Последната голяма група бе задържана от ГДБОП в края на миналата седмица. При спецакция в София, Велико Търново и Кюстендил бяха разкрити две бази за изработка на фалшиви документи.
Спецполицаите иззеха и голямо количество подправени банкноти, талони за автомобили, печати, хартия за дипломи, корици за паспорти. В колата на 45-годишен мъж бяха намерени 10 000 неистински банкноти с номинал 100 евро. Иззети бяха и фалшиви 1700 долара, както и ментета с номинал 200 евро.
В жилищата на задържаните антимафиоти откриха още ментета, както и редица фалшификати на талони за автомобили, празни бланки за дипломи, печати на различни институции, холограми, таксови марки, български и чужди визи, чешки бандероли, холограми за гражданска отговорност.
В края на февруари антимафиоти разбиха печатница за фалшиви пари в Бургас в частен дом на ул. "Георги Иванов" 6. Тогава бяха задържани трима от организаторите на черния бизнес с левовете менте - 30-годишният Петър Христов, 31-годишният Антон Христов и връстникът му Красимир Якимов. Те са задържани, докато се придвижвали с кола с намерение да пласират ментетата. При проверката в колата на пода били разпръснати банкноти с номинал 50 лева. Оказало се, че ментетата са отпечатани на качествен ксерокс.
От мъжете били иззети 14 фалшиви банкноти, всички по 50 лв.
Шуменската полиция пък спипа 15-годишен ученик от село Хан Крум, печатал фалшиви банкноти по 50 лева в домашни условия и пазарувал с тях екстази и газови пистолети. Тийнейджърът бе разкрит в началото на февруари, след като клал с нож двама приятели, които му пробутали хапчета аспирин вместо дрога. В компютъра на момчето полицаите намерили файлове на излязла от обращение 2-левова банкнота, както и 50-левови банкноти от различни серии. Момчето сканирало парите и ги печатало на цветен принтер.
Международна група фалшификатори на пари и документи бяха разкрити от агенти под прикритие в началото на февруари. Бандата, която включвала трима българи, етиопец, косовар и йорданец, ще застане пред съда "Антимафия" в следващите месеци. Шестимата се организирали в началото на 2010 г. и започнали да действат в Пловдив и Варна. Те изработвали фалшиви банкноти от по 20, 50 и 100 евро. За най-качествените пари получавали от купувачите по 25% от стойността им. Общо бандата успяла да пласира 91 фалшиви банкноти с номинал 100 евро. Парите обаче били продадени на агенти под прикритие, които се представили за истински купувачи.
През 2011 г. бяха проведени две големи акции на ГДБОП - "Валутата" и "Еврото". При първата бяха разкрити две печатници в София. В едната в кв. Манастирски ливади се печатали фалшиви пари с номинал 50 и 100 евро и 100 щатски долара. В ателие на осъждан за фалшифициране на евробанкноти софиянец пък бяха намерени огромни суми във фалшиви долари и евро и всякакъв вид оборудване за фалшифициране. Разкритата престъпна група изработвала евробанкноти, разпространявани на територията на Гърция, Белгия, Германия, Испания и други страни от ЕС.
Печатница за фалшиви пари бе разбита и при операция "Еврото". Тогава бяха задържани пет души. Антимафиоти откриха 200 000 фалшиви евро и заготовки за още 500 000 евро с номинали от по сто и двеста евро. Фалшивите пари са били предназначени за разпространение в страните на Европейския съюз.
Миналата година от ГДБОП отчетоха, че през 2010 г. на първо място по разпространение на неистински банкноти е националната валута, следвана от евробанкнотите. След разбиването на печатна база за производство на фалшиви български лева през април 2010 г. техният относителен дял в разпространението в страната е намалял, пише в отчета на ГДБОП. Установените фалшиви евробанкноти на територията на България през 2010 г. са най-вероятно остатъчни малки количества от разкритата през юни 2009 г. печатница.
На територията на страната са разкрити 2 печатни бази за фалшиви банкноти - в София и с. Долно Сахране, обл. Стара Загора; 3 печатни бази за изготвяне на неистински официални документи и държавни ценни книжа - във В. Търново, Севлиево и Силистра.
През 2010 г. на територията на страната са иззети 61 скимиращи устройства и са разкрити 3 работилници за изготвяне на скимиращи устройства в София, Бургас и Пловдив.