“Всеки долар, или лев, изваден от джоба на правителството и вложен в инфраструктура носи най-голяма печалба. Разбира се при условие, че проектът не е от т.нар. "бели слонове" и не се краде. Затова влагайте в инфраструктура=”
Този съвет даде вицепрезидентът на Световната банка Кристалина Георгиева вчера. Това стана на заключителната дискусия, организирана от "Инициатива 2020". Експерти, депутати и наши представители в Европейския парламент обобщиха проведените дискусии. Те бяха посветени на икономиката и финансите, енергетиката и селското стопанство, образование и високи технологии, а също транспорт, туризъм и инфраструктура. Инициативата се опровежда с медийната подкрепа и на в. "24 часа".
Георгиева се позова на проучване на Световната банка, според което най-голяма възвръщаемост на парите има влагането им в инфраструктура, малко по-ниско в социалната сфера, и най-ниско в данъчната политика.
България, и светът трябва да приемат глобалната криза и като възможност, така както китайците използват един и същи йероглиф за криза, и за възможност, каза още Георгиева. Според експертите, имало реална възможност българската икономика да завърши годината със спад от 3,5%. Дори и това да се случи, спадът нямало да нанесе сериозен удар върху реалния сектор, стига да не се допусне рязък скок на безработицата, смятат експертите.
Недостигът на капитали в световен мащаб в момента бил между 200 и 700 милиарда долара, обясни Георгиева. Според нея светът вече не измерва инвестиции, спадове и подеми нито в милиони, нито в милиарди, а в трилиони долари.
От Световната банка прогнозират за нашия регион бюджетен дефицит от 5-6%, но за България той можел да бъде по-малък. Според Георгиева имало признаци, че свиването на капитали ще се възстанови. Тя разказа още, че наскоро е имала срещи с инвеститори от Улострийт илично се убедила, че настроенията там вече са по-оптимистични, защото са усетили дъното и започват двиение нагоре.
Интервю с Кристалина Георгиева - четете в понеделник.