
Укрепването на веригата за доставки е най-спешната задача, пред която е изправен светът, а Южна Корея е готова да бъде ключов партньор в тези усилията. Това е заявил южнокорейският президент Юн Сук-йол в изказване пред Световния икономически форум, съобщи агенция Йонхап.
В специално обръщение към годишната среща на форума, който по традиция се провежда в швейцарския курорт Давос, Юн е казал, че глобалната верига на доставки е била фрагментирана заради пандемията, геополитическите конфликти, съперничеството за технологична хегемония и отслабващата международна търговска система, предаде БТА.
Войната в Украйна, според южнокорейския президент, допълнително е изострила смущенията при веригата за доставки.
"Най-спешната задача на нашето време е да засилим устойчивостта на веригата за доставки въз основа на реципрочна солидарност", е изтъкнал Юн в речта си.
По думите му "Република Корея (официалното наименование на Южна Корея - бел. р.), която се гордее с най-добрите в света производствени технологии и производствени възможности в областта на полупроводниците, акумулаторните батерии, производството на стомана и биотехнологиите, ще бъде ключов партньор в глобалната верига на доставки".
Президентът също така е призовал за преход към нисковъглеродна икономика, насочена към подходящ отговор на климатичната криза и гарантиране на енергийна сигурност.
Във връзка с опазването на климата южнокорейският лидер е акцентирал върху значението на ядрената енергия и чистия водород. Атомните електроцентрали позволяват стабилно снабдяване с електроенергия, като същевременно намаляват емисиите на парникови газове, е посочил още той.
"Правителство (в Сеул - бел. р.) вече обяви план за системно преследване на целта за въглеродна неутралност чрез разширяване на дела на ядрената енергия в нашия енергиен микс, което укрепва нашата енергийна сигурност", е казал Юн Сук-йол.
Южна Корея има опит и капацитет за производството на ядрена енергия, както и изключителни възможности за изграждане и експлоатация на атомни електроцентрали, е обяснил държавният глава, като е добавил, че властите в Сеул са готови да работят съвместно с други страни, "които да се възползват от технологиите за ядрена енергия, за да постигнат своите цели за въглеродна неутралност".
Юн е застъпил в речта си и дигиталното разделение между държавите, като съветва въпроса да бъде разрешен чрез установяването на глобален цифров ред, който позволява на гражданите по света да разширят свободата си чрез цифровите технологии.