
Тази седмица Министерството на регионалното развитие ще отвори процедурата за енергийна ефективност за предприятията с ресурс от 235 млн. лв. по плана за възстановяване, а срокът за кандидатства е до юни.
Това обяви зам.-министърът на регионалното развитие Десислава Георгиева на конференцията "Парите по плана за възстановяване и европейските структурни фондове", организирана от КРИБ и "24 часа".
Именно средствата за енергийна ефективност представляват много голям интерес, а МРРБ работи и с домакинства, и с малки и средни, както и големи фирми, както и с публичния сектор.
На въпрос на Теодора Овчарова, съпредседател на Съвета по европейски програми в КРИБ, Георгиева поясни, че вече са направени нови параметри за изискванията за енергийни класове, като те са намалени след разговори с ЕК и вече почти навсякъде ще се цели постигане на клас "Б". Конкретно производствените сгради ще се отделят в отделен компонент, така че да се гледат параметри, свързани единствено със сградата, без да се взимат предвид енергийните разходи от машинните съоръжения и оборудването.
"Обявихме първата схема именно за енергийна ефективност в жилищните сгради – в последните 7-8 години сериозно работим с общините по този въпрос. Голяма част от тях вече имат доста опит и поддържат екипи за гражданите", заяви Георгиева. Паралелно с тази за гражданите започна и програмата за публични сгради.
Зам.-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова пък допълни, че ще се отвори процедура за енергийна ефективност и на всички 800 социални услуги с делегиран бюджет към общинските бюджети. Там ще се гони клас "А".
МРРБ работи и по оперативните програми. По стария програмен период на "Региони в растеж" ресурсът не е напълно изчерпан, като има нови 70 млн. лв. за финансови инструменти за градско развитие, ще има нови средства и към зоните за икономическо развитие и енергийна ефективност, ще сме по-гъвкави, за да обхванем всички желаещи, поясни Георгиева.
Скоро ще стартира и новата програма, която се основава на реформата за интегрирано развитие в градовете и на ниво региони и изграждането на партньорство между тях. През първото шестмесечие ще се обявят проектните концепции по мерките за интегрирани инвестиции за 1,4 млрд. лв., така че предстои интензивна работа с общинските власти и регионалните съвети за развитие.
Възможности за малкия и средния бизнес има и по програмите за трансгранично сътрудничество – макар че те са по-малки, има интересни мерки за партньорства с предприятия от съседните ни държави за енергийна ефективност, кръгова икономика, модернизация.