
Критериите за еврозоната наистина трябва да се следват стриктно. През 2007 г. Литва кандидатстваше, но инфлацията й беше с 0,02% по-висока от заложените в Маастрихтските критерии 2% и членството й беше отказано и беше приета години по-късно - през 2015 г.
С този пример заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис илюстрира колко голям проблем за членството на България в еврозоната е инфлацията.
Той даде изявление пред медиите заедно с премиера Гълъб Донев, след като двамата имаха среща в Министерския съвет, на която участие взеха и вицепремиерът Атанас Пеканов и финансовият министър Росица Велкова.
България ще влезе в еврозоната, когато изпълни всички критерии. Разликата в инфлацията на страната, която в момента е 14%, и заложените 2%, е много голяма, така че ще отнеме време тя да се коригира. Възможна дата за влизане е 1 януари 2025 г., подчерта Домбровскис. В това време трябва да се приемат и необходимите закони, наблегна още той.
Служебното правителство следи процесите. 2022 г. завърши с 2,9% бюджетен дефицит на начислена основа. Но всички приети законово разходи, които трябва да се изпълнят, ще се отразят тази година и ще направим всичко възможно да предложим бюджет с дефицит от 3%. Това каза премиерът Гълъб Донев.
Надявам се 49-ото Народно събрание да има повече смелост и разум от предходното и да приеме законопроектите, важни за развитието на страната. По плана за възстановяване трябваше да се приемат 22 закона за второто плащане, а бяха приети само 4. Има законопроекти и за зелената сделка, влизането ни в Шенген, Еврозоната. Ние отново ще внесем законопроектите в новото Народно събрание, допълни още Донев.
И припомни усилията на служебното правителство, благодарение на които от октомври миналата година инфлацията е започнала да спада устойчиво.