
Бяхме против начина, по който беше реализирана законодателна инициатива за промяна на механизма за минималната работна заплата от предишното Народно събрание. Това каза служебният вицепремиер и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров.
Минималната работна заплата за страната ще бъде 50% от средната брутна заплата за период от 12 месеца. Той ще включва последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година. Новата формула ще влезе в сила от 2024 г.
Точният размер на минималната заплата ще се определя до 1 септември на текущата година. Това реши в края си 48-ото Народно събрание. Този промяна в Кодекса за труда породи голямо недоволство в работодателите и те изпратиха писмо до Никола Шмит, eвропейски комисар по работни места и социални права. Според работодателите гласуваните от парламента промени в Кодекса на труда са в противоречие на Директивата на ЕС относно адекватните минимални работни заплати в Европейския съюз.
"По време на представянето на този законопроект правителството винаги е обяснявало, че споделяме въвеждането на евродирективата, но сме против начина на въвеждане на тази законодателна инициатива. Винаги отбелязвахме, че тя не беше необходима в онзи момент, защото касае определяне на минимална работна заплата за следващата година. Нямаше никакви обективни причини тя да бъде направена в рамките на предходния парламент. Това беше абсолютно неналежащо решение", каза вицепремиерът.
"По-лошото обаче е, че в рамките на второ гласуване законодателният акт минава, когато съгласно действащите правила, не се допускат промени в принципите, а се направи една съществена промяна касаеща приет текст на първо четене. Така се създадоха условия за трудното му прилагане", каза още Лазаров.
Основната причина е, че минималната заплата трябва да се определя на 1 септември с акт на Министерския съвет за следващата година. Според нормативната уредба обаче съгласувателните процедури със социалните партньори трябва да са поне месец. Това означава, че проектът за минималната заплата трябва да е готов най-късно на 1 август. Най-ранният срок обаче, в който НСИ може да изчисли заложените параметри, по които ще се определя минималната заплата е 12 август. "Това създава затруднения при прилагането. Ние ще се опитаме да приложим този текст, дотолкова и както е възможно", каза още Лазаров. Припомни, че нееднократно са обяснявали, че евродирективата трябва да бъде транспонирана в законодателството до 2 години, след като е приета през октомври 2022 г.
Приемането на законопроекта пък "радикализирало" работодателите и синдикатите. Стартирали сме работна група с широк кръг от експерти и всички социални партньори и ще се опитаме да намерим нашето българско решение за въвеждането на евродирективата и да го представим за обсъждане, каза още Лазаров.