
След падане на мерките, 1400% ръст от Хонконг за 2 месеца
Представители на 150 държави с 5500 изложители участват на възстановената Световната туристическа борса в Берлин, която е и най-голяма в света.
Партньор организатор е Грузия и тя получава екслузивни права за пресконференции, медийни и рекламни събития, външна реклама и всичко, което страната може да измисли за доброто си представяне пред света.
Борсата ще се проведе за 57-ми път. След като присъственото й провеждане бе отменено за времето на пандемията, за първи път изложители и гости пристигат на новото летище "Бранденбург", което тихомълком бе открито в края на октомври 2020 г.
Неговата деветгодишна одисея и 9 млрд. евро, похарчени за строителството (наместо 2 млрд. евро), са сред най-срамните инфраструктурни проекти на Германия.
След нашествието на посетители на лондонската борса WTM през ноември, когато туристическият бизнес обяви, че светът се завръща към пътуванията, Берлин вече зявява: Всички последствия от икономическия Ковид ще бъдат заличени през 2024 г.
Само ден преди откриването, всички палати изглеждат като море от строителни материали, а работният процес няма да спре и през нощта. Около 1/3 от щандовете на всички изложители са завършени и българският е един от тях. В съседство е този на страната-пантрьор Грузия и там не спират да работят и да се тюхкат около 20 човека.
Трендовете
Круизите са новата страст в пътешествията, обявиха за медиите в пред-премиерно представяне от Европейската туристическа комисия. Хората изпитвали потребност да видят колкото се може повече от онова, което са отлагали, а круизните пътувания водели и до ръст на презокеанските полети. Специфичното за круизите е, че там преобладават индивидуални резервации или приятелски групи.
Организираните групи са с най-малък дял. Избират се круизи с посещения на най-малко три места, а най-търсени са 6-8 дневните с пет нови дестинации.
Второто най-търсено преживяване е откривателство на непознати досега изключително красиви природни гледки и гарантирано спокойствие, без усещане на градска близост. Затова от всяка дестинация зависи да представя не всичките си благини, събрани в едно, а да посочва точно къде предлага на туристите да получат удовлетворението, на което се надяват. "Конкретни адреси, географски координати, снимки от самото място - това вдъхновява. Общите истории за цялостно прекрасно преживяване са вече в миналото" - обясниха експертите. Интерес предизвикват възможностите за изпитване на ново умение - рафтинг, спелеология, скално катерене, гмуркане с акваланг.
Третият лъч на туристически интерес е към културни събития - на почти еднакъв интерес се радват класическа музика и пеене и концерти на изпълнители на модерна музика.
Проблемите
Следковидният бум в пътуванията доведе до световен хаос в обслужване по летищата, загуба на около 600 хиляди багажа за една година, хиляди отложени полети. Авиокомпаниите започнаха да повишават цените, като мярка срещу постоянна запълняемост на самолетите, които нямаше от кого да бъдат обслужени, поради недостигна персонал.
На въпрос на "24 часа" съществува ли механизъм да бъдат ограничени стачките на превозния персонал - пилоти, наземен състав, жп и корабни служители - точно за празници и в разгара на ваканционния сезон, отговорът бе: "Нищо оптимистично не може да се каже, защото никой няма право да ограничава конституционните права на протест на хората.
Понякога десетки хиляди пътуващи са с провалени планове, за други е от професионална и здравна важност да стигнат до някъде, но засега никой не може да даде решение на този проблем."
Оказва се, че полетите със самолет са сред най-стресиращите и негативни моменти от пътуването и това се дължи както на нарастващите правила на превозвачите, които искат от пасажерите да доплащат за всяка възможна допълнителна услуга, така и от свръх икономичното обзавеждане на пътническите салони поради което след дълъг полет пътници често са със здравни проблеми. На последно място е стресът, когато багажът не пристигне. В световен мащаб расте броят на хотелите, които са склонни да приемат колети-личен багаж при предварително заплатена резервация.
Китаецът - мечтаният турист
Само за два месеца туристите от Хонконг в Европа са скочили с 1400% спрямо същият период на миналата година. Макар Европа да се лиши на практика от руския пазар, погледите са вперени в Поднебесната и освобождаването й от Ковид мерки. Европа се надява на китайския бум от 2010 г., когато посещенията нарастват с 350%, а средната сума, която всеки от китайците харчи по време на престоя си е между 2500 и 10 хил. евро.
Представителка на Китай обаче попари панела с думите: "Не сте наясно какво става сега в страната ми. Хората са обеднели, затворени са производства, инфлацията изяде много от спестените пари. Не мислим за пътуване, мислим за оцеляване!"
Саудитска Арабия инвестира 800 млрд. долара в бъдещите гости
С инвестиция от 800 млрд. долара до 2030 година, страната е най-големият вложител в света в туристическия бизнес. Нейните шест обекта под егидата на ЮНЕСКО се превръщат в център на изцяло нова туристическа индустрия.
Представителите на страната обясняват, че докато тече процес на безплатно обучение на хиляди млади хора още от училище за работа в сектора, базиран на най-добрите модели в света и с преподаватели от всички водещи туристически държави, други подготвят местното население как да се отнасят с гостите, които ще идват от все по-непознати места. "За нас е важно посетителите навсякъде да усещат автентична атмосфера и гостоприемство, а не да считат хотелите за своеобразни оазиси."
Официалното откриване на борсата ITB е на 7 март и тя е отворена само за професионалисти. Отпада последният четвърти ден, когато хиляди желаещи да намерят изгодна ваканция атакуваха щандовете.