
"Новината от днес е, че пускаме на публично обсъждане наредбата за проследимост на качествата, количеството и цените на храните." Това заяви министърът на земеделието Явор Гечев в "Здравей, България" по Нова телевизия.
"Това значи, че всяка продукция, която влезе в държавата, който я внася в държавата и е първият търговец, който я пуска на пазара, трябва да декларира, че я пуска на пазара. Всеки следващ трябва да декларира в този софтуер. Всъщност ще има проследимост - количествата на дадената цена до крайния потребител. Проследимостта на храните е важно нещо. Ако, примерно, имаме лоша храна, и ако имаме сигнал от международните институции, че трябва да я изтеглим от пазара, ние трябва да я изтеглим. А нямаме електронен регистър, в който да я видим. Ние събираме всичко на едно място. И на практика - ако заработи този регистър, ако ми посочите дадената храна, ще видим директно в коя мрежа е отишла и каква е структурата на целия пазар", заяви Явор Гечев. Другото изтъкнато основно предимство е контролът върху търговците.
Той обясни и как ще се бори държавата с нелоялните търговски практики. "Вицепремиерът каза 10% чиста надценка, министърът на икономиката каза 25% брутна, да уточним, че това е едно и също нещо. Когато разликата на цените при производителя и при продавача е повече от 25% брутна цена или 10% нетна цена, те ще трябва да известяват преди това КЗП и КЗК за този по-голям марж”, каза Явор Гечев. "Аз приветствам работата на КЗК. Беше време по-видимо да се правят проверките", добави още той.
На въпрос за странната ситуация в България да имаме банани за 3,60 лева на килограм, а краставиците да са 7,20 лева и нагоре, Гечев заяви: "Ще ви кажа, че аз направих и друга прогноза за краставиците. Вчера краставицата на борсите в магазина на едро е 3,20 лв. Цените по 7-8 лева бяха аномалия. Казвам ви каква беше цената на масовите тържища в България вчера, защото това ще е интересно на хората."
"Има специална аномалия при маслото - излиза, че в редица държави е 50% по-евтино в чужбина от България", каза още министърът на земеделието.
Той коментира темата с поскъпването на водата за напояване с между 15 и 300%, но подчерта, че ведомството, което ръководи, прави всичко възможно проблемът да бъде разрешен и каза да се очакват "приятни изненади" по това направление.
„Имаме много добра комуникация с организаторите на протеста и те много добре знаят нашата декларация, че ние не просто имаме желанието, а ще решим проблема, но първо трябва да се срещна с министъра на финансите. Намерили сме вътрешни резерви да компенсираме така водата, че да не се повишава повече от миналогодишната цена", каза Явор Гечев.