
"Ние като страна имаме целия интерес на света да влезем в дискусията сега, а не както е ставало преди, после да се вайкаме, недоволстваме и да се правим на неразбрани". Това каза по време на обсъждането за Европейския законодателен акт за свободата на медиите министърът на правосъдието Крум Зарков.
Той допълни, че това не е просто "какъв да е акт" и че има безпрецедентно революционерно значение в европейското законодателство.
Въпросният регламент е насочен към защита на журналистите от политически и корпоративен икономически натиск, било то от работодатели, собственици на медии, конкуренти и пр.
Дискусията се проведе днес в Клуба на журналиста, организирана от Съюза на българските журналисти (СБЖ).
Сред поканените да вземат участие в разговора освен правосъдния министър, бяха още Аксения Бонева, д-р Бисера Занкова и Никола Миладинов.
Председателката на СЕМ Соня Момчилова също беше в залата. Въпреки многократните обвинения към регулаторния орган, че не си върши работата както трябва, тя запази мълчание по темата.
"Регламентите няма да решат нищо. Да не говорим, че има два етични кодекса. Кой разреши това? Два морала ли има?", каза журналистката Еми Мариянска. По нейните думи СЕМ отдавна е мъртва институция.
"Какво се правим на ударени, че не знаем кой притежава медиите в България. Те се притежават само от олигарси и чужденци с пари, изпаднали в страните, в които живеят. Не искам да споменавам конкретни неща, за да не отида пак на съд", каза още Мариянска.
Мнение по казуса даде и Калин Манолов, който подкрепи тезата на колежката си, че именно известни и не чак толкова познати олигарси държат медиите у нас. А решенията на властимащите рефлектирали върху журналистическия сектор, защото той станал част от политиката.
Според медийния експерт доц. Светлана Божилова и водещ на дискусията, именно политиците са успели да разединят журналистическата гилдия.
"Прочетете текста. Тежка юридическа и търговска материя е. Първото, което един професионален журналист трябва да направи, е да се зарови в текста, а не да говорим общи приказки", каза Никола Миладинов, който се яви на събитието в ролята на председател на Европейската комисия.
Според Миладинов именно от медийния сектор зависело да даде препоръки на българското правителство, което след това да ги предложи в Брюксел.