
Клиентите ще бъдат стимулирани да рециклират и в същото време да получават ваучери за пазаруване
В 15 магазина на "Кауфланд" и "Лидл" у нас вече са поставени автомати за разделно събиране на пластмасови бутилки. Те са в София, Варна, Пловдив, Троян, Провадия, Добрич, Монтана, Балчик и Габрово. Проектът е част от ангажиментите, заложени в REset Plastic – международната стратегия за пластмаса на групата Schwarz, част от която са "Лидл" и "Кауфланд".
В тях автоматите ще се поставят бутилки с вместимост до 3 литра от PET материал (обозначен със съответния знак) и метални кенове. Няма да се приемат пластмасови бутилки от мляко и млечни продукти, както и от олио, зехтин, оцет и други подобни. Кенове и шишета, които съдържат течности, имат дефект или са замърсени, също няма да се приемат. Събраните бутилки ще се рециклират, а полученият материал ще се използва за производството на опаковки на изделия от български производители.
За всяка бутилка клиентът ще получава 5 ст. В зависимост от върнатото количество, автоматът отпечатва ековаучер, който може да се използва за пазаруване в съответния магазин. Покупката трябва да е над 10 лв., като сумата ще бъде приспадната от крайната сметка. Максималната стойност на един ваучер е 2 лв. и е валиден в срок от 90 дни от датата на издаването му.
Според Иван Чернев - главен изпълнителен директор на "Кауфланд България", поставянето на машини за събиране на пластмасови бутилки и кенчета, е поредната значителна стъпка, за намаляване на въздействието върху околната среда. От всяка предадена при нас бутилка ще бъде произведен нов рециклируем продукт, поясни Чернев.
"С този проект показваме, че търговските вериги могат да имат важен принос и роля в процеса по събиране на еднократните опаковки и създаването на условия за работеща кръгова икономика. Смятам, че ние като данъкоплатци, трябва да поемем ангажимент за опазване на климата, за да не се стига до санкции за страната", коментира Милена Драгийска - изпълнителен директор на "Лидл България".
Според посланичката на Германия Ирене Планк такива проекти са много добро начало за бъдещата депозитна система на България. Горда съм, че компании като "Лидл" и "Кауфланд" слагат началото на този процес допълни Планк.
Вярвам че, чрез такъв тип проекти ще надградим системата за разделно събиране на отпадъци и ще спомогнем за промяна на потребителските нагласи, посочи зам.-министърката на околната среда Ренета Колева. Тя допълни, че се очаква до края на седмицата да избран изпълнител, за проучване на европейския опит в прилагането на депозитна система за опаковки и възможности за внедряването й в страната.