
Съюзът на издателите е депозирал в Еврокомисията жалба за непозволена държавна помощ в полза на Корпоративна търговска банка и чрез нея на свързаната с нея Нова българска медийна група. Чрез тази помощ се оказва косвено въздействие върху конкурентната среда на издателския пазар и пазара на разпространение на вестници.
Според документа депозитите на държавни фирми и министерства в частната КТБ, която финансира изданията на Нова българска медийна група и разпространителски фирми, им дават необосновано конкурентно предимство, изкривяват пазара и са в нарушение на европейското законодателство за защита на конкуренцията.
Срокът за разследване по жалба за незаконна държавна помощ е 18 месеца. Ако комисията прецени, че такава помощ има, получателят трябва да я върне на държавата.
Жалбата бе подадена ден след като в Брюксел се състоя обсъждане на свободата на медиите в България, организирано от либералите в Европарламента. Срещата бе на много високо ниво, говориха еврокомисари, евродепутати и чуждестранни колеги. Много от изказващите се поставиха въпроса за налагане на монопол в разпространението, изкупуването на вестници и финансирането им от банката, в която има над 1 милиард лева на държавни фирми на разплащателни сметки и символична лихва.
Българският медиен съюз, създаден от медиите, гравитиращи около банката, не присъства на срещата, въпреки че бе поканен. В един от неговите вестници обаче се появи странен уж запис от разговор на председателя на Съюза на издателите в България Любомир Павлов с неизвестно лице. Запитан какво се случва, Павлов отговори: “В Брюксел стана земетресение, а това в България са вторични трусове. Няма да се занимавам с маргинални медии. Аз отидох на тази среща в Брюксел с ясното съзнание, че върху мен ще бъде упражнен голям натиск. При мен обаче винаги заплахите и рекетът дават обратен ефект.”
Павлов разказа, че е бил предупреждаван да не ходи на срещата в Брюксел. “При мен дойде един субект, близък на Христо Грозев, и настоя да се откажа от медийната среща в Брюксел. Заплаши, че ако участвам в нея и ако Съюзът на издателите подаде жалбата срещу Корпоративна банка и Нова медийна група, ще има незабавен ответен удар - до една седмица. Един сигнал, подаден от Христо Грозев, че му били фалшифицирани подписи, щял да бъде обърнат срещу нас, въпреки че има две тройни експертизи, доказващи, че подписите са истински. Това вече било договорено с прокурори и следователи, каза субектът и дори им съобщи имената. Били им дадени доста пари - чул, че сумата е 1 млн. евро, за да изпълнят тази поръчка срещу нас. Тъй като не се поддавам на рекет, ние депозирахме жалбата до Еврокомисията, за която има решение на Съюза на издателите отдавна, но изчаквахме медийната среща в Брюксел”, каза още Павлов.
Запитан за имената на подкупните прокурори и следователи, той отговори: “Аз имам и друг сигнал срещу тях, но ще съобщя имената им на главния прокурор и на министъра на вътрешните работи, защото уважавам закона.”