
Цяла Европа, а и целият свят следи внимателно случващото се в Гърция. Това правят и една част от българите, но не защото се притесняват от негативна развръзка, а точно обратното - залагат на нея, за да купуват евтино. Напоследък интересът на българи към имоти в Гърция се е увеличил, отчитат брокерите. Но сделки засега почти няма.
Обяснението е, че потенциалните купувачи изчакват да видят как ще се развие финансовата картина в южната ни съседка, ще се осъществи ли спасителният план, или все пак ще напусне еврозоната.
От това ще зависи и накъде ще тръгнат цените на имотите. Ако се развие най-негативният сценарий, те ще се сринат. И тогава ще са най-изгодни за покупка.
От централната банка на Гърция (Bank of Greece) прогнозират, че цените на жилищата вероятно ще продължат низходящия си тренд и в следващите месеци, въпреки че не показват вече сигнали да са надценени според индекса, който сравнява продажните цени спрямо наемите.
Анализаторите коментират, че пазарът остава слаб, без знаци за възстановяване
и с негативни очаквания в средносрочен план.
От статистиката на Bank of Greece става ясно, че цените продължават да падат. Те са се понижили с до 10,1% през първото тримесечие на 2012 г. на годишна база. Най-голям спад е имало в Солун.
С 9,9 на сто са се понижили нивата в Атина, а с 8,8% - в другите градове. В останалите населени места (където влизат и курортите) намалението е най-малко - с 8,2 на сто.
Само за три месеца (през първото тримесечие на 2012 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2011 г.) спадът в цените е между 2,4 и 4 на сто.
В гръцката столица намалението на по-старите имоти - тези на над 5 г., е било по-малко в сравнение с по-новите. Цените на първите се понижили с 9% на годишна база през първото тримесечие на 2012 г., а вторите - с 11,6 на сто.
В Солун е обратното. Там новите са поевтинели с 3,2%, а по-старите от 5 г. - с 12,8 на сто. В останалите градове спадът е съответно с 9,9 и с 8 на сто, а в другите места - с 10,5 и 6,1%.
От статистиката става ясно още, че спадът е започнал през третото тримесечие на 2008 г.
- точно когато "Лемън брадърс" фалираха и целият финансов свят се преобърна. И оттогава досега са вървели надолу всяко тримесечие. Общо понижението е с около 20% за четири години и половина. Пак според данните на Bank of Greece само през 2010 г. спадът е с 6,7%, а през 2011 - със 7,5 на сто.
Срив има и в броя на сделките с жилищни имоти. Наполовина са паднали те през миналата година - и като брой, и като квадратни метри, и като стойност.
Вероятно затова и продавачите са склонни на сериозни отстъпки.
Тази информация можете да прочетете само с регистрация на сайта на "24 часа". Регистрацията е напълно безплатна и ви дава неограничен достъп до архива на 24chasa.bg, възможност за персонализиране на новините през "Моят 24 часа", както и всекидневен нюзлетър с най-важните новини за последното денонощие. Може да бъде с профил в социална мрежа или e-mail.