
Европейската комисия разреши на България да помогне на “Български пощи” с 26,5 млн. евро. През март правителството поиска разрешение от Брюксел да увеличи капитала на дружеството, тъй като това се счита за държавна помощ.
Мярката има за цел да осигури ликвидност на “Български пощи” до края на октомври, за да продължи дейността си. Помощта ще бъде под формата на заем. България се ангажира да гарантира, че след шест месеца той ще бъде изплатен, или дружеството ще трябва да представи план за преструктуриране, така че да се осигури дългосрочна жизнеспособност. Такова евентуално преструктуриране също ще подлежи на оценка и одобрение от страна на комисията.
Вицепремиерът и министър на транспорта Христо Алексиев обяви и че се работи по план за преструктуриране на задълженията на пощите заедно с Българската банка за развитие. В момента от тях дружеството губи 6-7 млн. лв. от лихви.
Правителството си заложи и цел да постигне 15% дял от пазара на услугите. Всички тези мерки са и за да се усвоят правилно и средствата, предвидени по плана за възстановяване.
Към края на март приходите на пощите са 63,357 млн. лв., което е ръст от 16,6%. 40 млн. лв. са приходите от продажби, като 42% от тях са от универсалната пощенска услуга. За година те са се увеличили с 40% основно благодарение на международни услуги, показва финансовият отчет на дружеството.
Все пак обаче то е на загуба от 12 млн. лв. Спрямо година назад тя се увеличава с 2,6 млн. лв. Разходите са в размер на 75,33 млн. лв., което е ръст от 18,3%. Той се дължи на увеличение на заплатите, от разпространението на печатни издания и увеличение на цените за горива, външни услуги и други. Все пак загубата е с 22% по-малка от предвидената заради преизпълнение на планираните приходи и извършени икономии, е посочено в отчета.
От него става ясно още, че разходите за лихви по кредити са със 17 хил. лв. по-малко на годишна база, от лихвите по лизингови договори са спестени 1000 лв., а от банкови такси - 28 хил. лв.
Посочено е, че дългосрочните пасиви са в размер на 23,4 млн. лв. - 9,5 млн. лв. са задължения по кредит, 2,1 млн. - задължение по финансов лизинг, а 11,8 млн. лв. - дългосрочни задължения по актюерски доклад.