
Покупателната сила на 1 лев е с около 10% по-голяма в Пловдив и Русе в сравнение със София, сочи изследване на "Индъстри Уоч" за цената на труда през първото полугодие. Най-евтин е животът в Шумен и Търговище, а най-скъп в столицата.
При измерването сме включили освен основни хранителни стоки и някои услуги като автомивка, химическо чистене, семейна вечеря навън, кафе извън дома и др., обясни Георги Стоев.
Заплатите за т.нар. средни позиции, които изискват определени качества и умения, но не и специализирано знание, остават най-високи във Варна и София, сочат данните от проучването.
Разликите между столицата и останалите големи градове не са толкова значими, колкото при заплащането за неквалифицираните работници.
В Русе например заплатите за средните позиции са с около 14% по-ниски от тези в София.
Оказа се, че т.нар. средни позиции или не много квалифицирани хора са около 70% от пазара на труда, обясни Стоев.
Това според него опровергава мита, че ние сме държава с много висококвалифицирани специалисти и с адекватно търсене на такива.
Типичният служител на средна позиция ще владее базово английски, ще е на възраст между 25 и 45 години, ще може да се адаптира бързо в нова среда и да придобива нови за него функции, нарисува портрета му Стоев.
Тази година за първи път институтът е направил проучване за реалната цена на недвижимите имоти, съобщи Стоев.
За да си купи стандартно жилище от 60 кв.м в София и Варна, средностатистическият им жител трябва да работи 22,5 години. Под 16 години труд струва жилището в Стара Загора. Това означава, че реалната цена на жилищата в Стара Загора например е с 35% по-ниска от тази в София.