
Подготвяме нова платформа за пазар на гаранции за произход, която ще насърчи производството и потреблението на ВЕИ енергия, казва изпълнителният директор на Българската независима енергийна борса
- Г-н Константинов, как се промени от началото на 2023 г. търговията на електроенергия?
- Промените на електроенергийния пазар са в посока на успокояване на флуктуациите и понижаване на ценовите нива, което не е краткосрочен тренд или ефект на сезонност, а следствие от адаптация на веригите на доставка към новата ситуация в Европа. Говоря предимно за цените на газа и алтернативните доставки в комбинация с продължаващото устойчиво развитие на мощностите от ВЕИ.
От гледна точка на борсовия пазар основният ефект е свързан с нарастващия дял на сегмента “В рамките на деня” в резултат както от увеличеното количество на енергия от ВЕИ, така и от развитието на продуктовата база и алгоритмизацията и роботизацията на търговията. От 1 октомври 2022 г. благодарение на сътрудничеството ни с “Електроенергийния системен оператор” вече са налични и продукти с резолюция от 15 минути.
Друг важен ефект от стабилната тенденция за понижаване на цените на електрическата енергия е понижаването на цената за участие на пазара, т.е. необходимия ресурс под формата на обезпечение за участие на членовете на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) на пазарите с физическа доставка. Фактор е и
успешният старт на новия модел за управление на риска,
който заедно с нашите търговски участници и доставчика на услуги Nord Pool AS реализирахме в началото на юни.
- БНЕБ като притежател на лицензия за борсова търговия с електрическа енергия е задължена да организира борсов пазар на гаранции за произход. Каква е готовността за стартирането ѝ?
- Това е наша инициатива, която сме решени да доведем до успешна реализация до края на 2023 г. - да създадем обективен, прозрачен и недискриминационен пазар за гаранции за произход.
Гаранциите за произход са електронен документ, който удостоверява, че електрическата енергия е произведена от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). С оглед на нарастващия стремеж на европейските компании (особено от енергийноинтензивните индустрии) към постигане на нисък въглероден отпечатък гаранциите за произход се превръщат в популярен инструмент за насърчаване на производството и потреблението на ВЕИ енергия, като същевременно гарантират произхода ѝ.
Изследвахме възможността да създадем платформа за търговия на нов продукт Гаранции за произход. Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) издава гаранциите за произход на енергия, произведена от възобновяеми източници. По предварителни изчисления гаранциите, годни за търгуване, са между 1,5 и 2 млн. броя на година, което би
подпомогнало развитието на зелената енергетика
в България чрез улесняване достъпа на ВЕИ производителите до пазар на гаранции. АУЕР е приета като наблюдател в европейската Асоциация на издаващите органи (AIB), което е стъпка към пълно членство и би позволило свободната търговия на гаранции от България в останалите страни от ЕС. През 2022 г. бе подписан Меморандум за сътрудничество между БНЕБ и АУЕР. Сега сме на етап разработване на техническото решение, чрез което ще се оперира този нов пазар. Предстои изготвянето на правила за търговия, които вероятно ще бъдат одобрявани от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
- Анонсирахте и подготовка на платформа за дългосрочни сделки с ВЕИ на фиксирани цени. Кога ще ги включите в своето портфолио?
- Платформата е за нас финален етап и резултат от целенасочена политика по подкрепа на производството на зелена енергия чрез създаване на благоприятна среда за инвестиции. Това не е по силите единствено на БНЕБ, а трябва да бъде държавна стратегия, част от която се явява този организиран пазар. Работейки по реализацията на пазар на гаранции за произход, ние създаваме и база за реализацията на пазара на дългосрочни сделки с ВЕИ на фиксирани цени.