
До края на август в Министерския съвет ще бъде внесен национален план за развитие на електромобилите. В него се предвиждат привилегии за тях - освобождаване от такса за регистрация, от местни данъци, от задължението да се купува винетка, съобщи министърът на икономиката Делян Добрев.
Ще се правят и законодателни промени, които да позволят безплатно паркиране на електромобилите във всички градове и възможност да се движат в буслентите, където ги има. Законодателните мерки ще бъдат приети до края на годината, надява се министърът.
Той и кметът на София Йорданка Фандъкова откриха осмата колонка за електрически автомобили в София. "Ситроен" с логото на "24 часа" и "Труд" паркира на улица "Славянска" пред министерството на икономиката към 12 часа вчера. Министър Добрев отвори капака му, извади кабел и го закачи към зарядната станция. Деветата е пред другата страна на министерството - на ул. "Триадица". На територията на страната те са общо 10, като 9 са в столицата. Пригодени са за т. нар. бързо пълнене на батериите до 80%. Процедурата отнема около 30 мин, а дългото зареждане е 8 часа.
За момента в столицата има не повече от 5 коли на ток и като цяло продажбата им върви трудно заради все още високите цени - около 60 000 лева.
Министърът каза, че автомобилите все още са скъпи, но едно зареждане за 150 км излиза средно 12 лв., което означава, че 100 км с електромобил струват 9 лв. Това е два пъти по-малко, отколкото с дизел, изчисли министърът. Средният пробег с едно зареждане е около 120 км.
Фандъкова пък припомни, че има наредба на Столичната община, която предвижда електромобилите да паркират безплатно в синята зона. Добрев заяви, че освен данъчните преференции са необходими инвестициии в инфраструктурата, затова ще бъдат планирани средства за зарядни станции и за производство на компоненти за електромобили в България.
7000 евро дава държавата във Франция при купуването на електромобил, казаха от бранша. Добрев отговори, че се обмисля подпомагането у нас от Националния доверителен екофонд.