
БАБХ и НАП нищят причините за необосновано високите цени, като ще се проверят и продуктите внос от чужбина, каза министърът
“Правим анализ на агрохранителната верига по обратна проследимост - от рафта към полето. Тя ще премине през производителите, преработвателите, животновъдите и дори производителите на фураж. Трябва да е ясно къде и как се разпределя добавената стойност”, заяви земеделският министър Кирил Вътев на брифинг след проведеното заседание на Консултативния съвет по млякото.
Министърът смята, че така ще стане ясно кой е виновен за високите цени в магазина. НАП и БАБХ правят проверки по веригите, като продуктите внос от чужбина също ще бъдат проверявани, добави той.
Поканени за участие бяха всички заинтересовани браншови организации по цялата продуктова верига на млякото. Участие взе и зам.-министърът на земеделието Александър Йоцев.
Преди два дни се проведе първият Консултативен съвет по поземлените отношения, където Вътев посочи, че ще се търсят решения за дългосрочно и устойчиво ползване на земите, а следващата седмица ще се проведе съвет по месото.
Вътев определи преминалата среща като бурна.
“Още е трудно да се възприеме новия подход, че работим за агрохранителна верига, не работим отделно нито за животновъдството, нито за зърнопроизводството, нито за преработка отделно, а всичко е едно цяло, за да има повече български продукти на нашата трапеза. Има много оплаквания от страна на животновъди и преработватели, и това е нормално, но се надявам с времето и следващите срещи, повече хора да разберат, че сме едно неразделимо цяло от една агрохранителна верига“, заяви министърът.
Зам.-министърът Йоцев подчерта, че на следващото заседание ще бъде даден отговор какво всъщност се случва по веригата, защото в момента никой не бил доволен от случващото се.
“Цената на крайния пазар на дребно не се определя нито от министъра, нито от производителите, а от търговеца. Когато има кой да плаща, той я държи”, смята Вътев и заяви, че нямаме достатъчно конкуренция, защото пазарът у нас вече се доминира от определен тип търговски обекти на дребно.
“Когато конкуренцията там предполага понижаване на цената, тя ще бъде намалена”, категорично посочи той.
Вътев заяви, че от неговото ведомство нямат право да разследват картел, но могат да направят достоверна проверка по цялата верига от рафта до полето.
Според производители литър мляко се изкупувало за 0,35 и 0,65 ст. От преработвателите излизало на 1,10 лв. без ДДС. В същото време сирене и кашкавал се продавали съответно за 11 и 17 лв. на едро, а според вложената суровина би трябвало да са между 8 и 11 лева.
“5 големи международни корпорации контролират 6 от големите търговски вериги, които държат до 70% от пазара на хранителните продукти”, посочи Владислав Михайлов от Националната асоциация на млекопреработвателите.